Защо дни преди да приключи съществуването си 48-ото Народно събрание бе отхвърлен законопроектът за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие? Как беше опорочен публичният дебат и защо от най-високата трибуна бяха изричани неистини и бе заигравано с дезинформацията, а манипулацията и популизмът бяха окичени със златна корона?
В "Мрежата" темата коментират социологът доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и Лилия Драгоева, изпълнителен директор на фондация Bilitis.
Дисфункционалното семейство
Доц. Алексей Пампоров: "Боят над хората от семейството, над интимните партньори, консервативна семейна ценност ли е?
Дебатът в НС протече в посока, че ние защитаваме християнските ценности, заради това сме против този закон. Моля, някой да излезе и да ми покаже къде в Библията пише, че трябва да бием жена си или мъжа си, или майка си и баща си. Напротив. Навсякъде в нея пише да почиташ майка си и баща си. В деня, в който беше отхвърлен този законопроект, една жена беше убита от своя партньор, един баща беше убит от своя син.
До такива нива на домашно насилие сме стигнали, на липсата на всякаква превенция на домашното насилие, че е абсолютно безобразие под някакви хоругви и под някакви знамена да се обявява как, едва ли не, домашното насилие е някаква християнска, семейна и консервативна ценност. Не. Консервативната ценност означава да се съхранява семейството. Семейство, в което има насилие – физическо, психическо, емоционално – е дисфункционално семейство и докато това не се разбере от хората, просто няма как да се продължи нататък. Недопустимо е, престъпно е да продължава тази хомофобия от такава висока трибуна! Да, в България социологическите изследвания показват, че хомофобията е с много високи нива.
Всички политици злоупотребяват и се заиграват с нея и така още повече усилват проблемите на хората от ЛГБТИ общностите. Още повече се засилват предразсъдъците, така че имаме нужда от спешни мерки и в двете посоки – и по отношение на домашното насилие, всички обещаваха как ние не ратифицирахме Конвенцията за защита от домашното насилие, но няма проблем, ще си оправим закона.
Ами, не, законът ни изобщо не е наред!"
Караконджули, джендъри и таласъми
Лили Драгоева: "Започна предизборната кампания за поредните 5-и предсрочни парламентарни избори и ако позволите, то според мен, кампанията така и никога не приключи. Тези краткотрайни парламенти, с техния неясен живот и с политическата неяснота, с нарастващата политическа апатия, защото са все по-малко българите, които се явяват на изборите, поставят партиите в ситуация постоянно да се съревновават за одобрение и да живеят с усещането, че изборите ще започнат всеки момент и това ги кара да използват популистката вълна много повече, отколкото ако биха имали един 4-годишен мандат пред себе си и управление, в което могат да разгърнат политиките си. За съжаление, в една така ситуация, в която имаме неспокойно социално-политическо положение, го отнасят най-слабите: жертвите на домашно насилие, хората с увреждания, хората от ЛГБТИ общността, бежанци, мигранти, хората от ромските общности – изобщо тези групи в обществото, които и без друго са в по-непривилегирована позиция.
Винаги когато има такива брожения, именно те стават още повече обект на нападки, защото това е най-лесният начин, по който да играеш на струнката на емоцията и на страха на средностатистическия български гласоподавател, или така поне вярват нашите политици, заради това си позволяват такива квалификации. Най-тъжното е, че вече 5-а година подред, след истериите около дебатите за приемане на Конвенцията за защита от домашно насилие през 2018 година, ние, като общество, не успяваме да приоритизираме защитата на хората от насилие и тормоз там, където би следвало да бъде тяхната крепост и тяхното най-сигурно място, а именно в дома. Защото все ни плашат с караконджули, джендъри и чучела и какво ли още не, а в крайна сметка всеки един от нас може да бъде обект на тормоз и държавата се проваля да постави този проблем на дневен ред и да го реши."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg