Една четвърт от българите са провеждали профилактичен преглед или изследване, свързано с превенцията на онкологично заболяване. Закономерно профилактиката се увеличава с покачване на възрастта, когато човек започва да се интересува в по-голяма степен от здравето си.
Незадоволителното ниво на профилактика не се дължи на труден достъп, а по-скоро на недостатъчно високата здравна култура на българина. Това показват данните от проведеното национално представително проучване на нагласите на българите към рака, проведено от социологическа агенция "Тренд“ по поръчка на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.
Всеки шести от десет българи смята, че е възможно да има превенция срещу раковите заболявания. Едва 3% от българите смятат, че ракът е напълно лечим, показват данните на проучването. 62% смятат, че ракът се лекува по-добре в други държави, като водещи за това са държавите Турция (72%), Израел и Германия. 71% от българите биха си направили безплатен профилактичен преглед за рак, показват още данните от проучването.
България е единствената държава, която отчита тенденции за нарастване на смъртността от онкологични заболявания както при жените, така и мъжете през последните 10 години, показват данните от изследването.
Страната ни например разполага с високотехнологично оборудване за диагностика и лечение на онкозаболяванията, но в 13 области няма нито един онкологичен център, а в 11 – има само по един.
"Националният раков план, трябва да стане държавна политика“. Това заявява в интервю за БНР проф. д-р Галина Куртева, дългогодишен началник на Клиниката по химиотерапия в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София.
"Над 50% от случаите са в трети и четвърти стадий, което е кошмар, и тогава лечебните резултати са кошмар, независимо че имаме всички нови медикаменти“, казва тя.
Тя допълва, че лидер в патологията на онкологичните заболявания в страната е ракът на дебелото черво. Както и ракът на белите дробове, който се диагностицира в много късен стадий особено след пандемията. Ракът на шийката на матката, защото не се ходи на профилактични прегледи. Ракът на гърдата също се среща доста често.
Необходим е скрининг за различни онкологични заболявания, промени в здравната система, грижи за медиците и пациентите – са част мерките в изготвения Национален план за борба с рака до 2030 г., който се основава на четири основни стълба: превенция и профилактика, ранно откриване, диагностика и лечение, и качество на живот.
Колкото по-рано се диагностицира един пациент, толкова по големи са шансовете му за излекуване и водене на нормален живот.
75% от българите никога не са си правили профилактични прегледи за онкологични заболявания.
"Това е трагичното, има възможности личният лекар да ги изпрати и пациентите да са активни. Политиката в областта на онкологията е убийствена“, посочва проф. Куртева.
Тя допълва, че това, което се наблюдава по отношения на онкологичната грижа, е нещо, което няма да намерите в Европа – до няколко дни да бъде направена консултация на най-високо ниво с който и да е наш специалист.
Палиативните грижи, остават проблемни за пациенти, които са вече на финала от възможности с терапевтични програми. Именно тогава влиза мъката на семейството и на близките, когато болният няма къде да бъде настанен, за да може да получи симптоматичен контрол.
Чуйте повече в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg