Документалната книга-албум "Видин – пристанище на история" бе представена във Видин. В препълнената зала на Конферентния център на Областната администрация в дунавския град книгата бе представена от нейния автор видинския журналист Соня Мачорска.
Книгата проследява в документи, карти и снимки многовековната история на видинските пристанища, разказва непознати и малко известни факти, свързани с река Дунав, проследява развитието на портовете от античността, през Средновековието, през XV-XX век и до наши дни. Специално място в нея е отделено на връзката между пристанищата на Видин и укрепителната система на града и нейните капии (входни порти).
Интересен и завладяващ е и разказът за известните видински търговци и видни личности, които са стъпили на българския дунавски бряг на видинското пристанище през вековете.
Соня Мачорска е журналист от Видин и прекарва по-голямата част от времето си в града, но е пробвала да живее в различни държави като Унгария, Испания, Хърватия и Южна Африка. Тя е човек, който има поглед от различни гледни точки върху място, за което в последно време се говори с тъга – Северозапада. Тя е журналистка и автор на книгата “Видин пристанище на история“.
“Не мисля, че лицата на хората в Северозапада са тъжни. Това, че в момента няма много работа или има такава, която не е добре платена, е друг въпрос. В миналото хората винаги са намирали начин за оцеляване, когато няма работа. В момента българите заминават за чужбина и работят“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
В тази книга се опитах да събера информация и артефакти за около 20 века, период, в който никога не беше писано за нашите пристанища. Оказва се, че не е било една, а са били няколко. Дълго търсих тази история и факти, работила съм върху книгата четири години. Има много интересни неща още в III в. пр.н.е., когато келтите построяват тук селище, наречено Дунония. Продължава се през османския период ХIV – ХIX в., когато се построява крепостната система и известната крепост Баба Вида, която е останала в онзи период“.
Най-любопитното в книгата…
“Капиите откъм Дунав например са били специализирани пристанища. Имало е и корабостроителница. Друго интересно нещо е, че в една от поемите на Иван Вазов пише за Видин и за най-хубавата къща, която имала 99 прозореца“, посочва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg