Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нахиде Дениз: В Хатай и на други места още работят спасители. Случват се и чудеса

Пети ден от началото на унищожителните земетресения в Турция
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С писмо до редица институции и медии министър-председателят Гълъб Донев отправи призив да бъде даден знак на съпричастност с народите на Турция и Сирия, като българският национален флаг върху административните сгради бъде свален наполовина в петък, 10 февруари 2023 г. Това съобщиха по-рано от пресслужбата на Министерския съвет.

“Още от понеделник, когато Югоизточна Турция се разтърси от тези унищожителни земетресения, които са най-силните за последното столетие, събитията ме върнаха 23 години назад към земетресението през август в Истанбул, което преживях“, казва в ефира на “Нашият ден“ от Истанбул Нахиде Дениз, дългогодишен кореспондент на БТА в Турция. 

Тя подчерта, че числото на загиналите от понеделник насам надхвърли 17 хил., което надминава брой на жертвите от 1999 г. Над 70 хил. са ранените, над 7 хил. сгради са разрушени - милиони хора в Югоизточна Турция са поразени в една или друга степен.

Тя посочи още, че днешният ден е трагичен, защото е петият ден от началото на унищожителните трусове, изминали са над 100 часа, поради което “надеждите за спасяване на оцелели стават все по-малко“:

“На много места спасителите прекратиха своята работа и влязоха булдозерите, които разчистват развалините. В Хатай и на други места работят още спасителни екипи,  случват се и чудеса. Преди малко съобщиха за баща и момченце на девет години, извадени 101 часа след земетресението“.

В интервю за БНР Нахиде Дениз подчерта също, че вторичните трусове продължават. Друго интересно нещо според нея е, че в 10 окръга на Югоизточна Турция е било обявено извънредно положение, което се състои във въвеждане на специален режим на достъп до тези окръзи и налагане на забрана за излизане навън в определени часове. Наложена е също и забрана на публични събрания и контрол на движенията.

Според журналистката турското правителство действа адекватно – задействани са много механизми, властите са в постоянен контакт с хората на терен, следи се развитието на ситуацията чрез президентския кризисен център:

“Кризисни центрове има и в окръжните градове, предоставени са на разположение средства в размер на 100 млрд. лири, това са около 5 млн. евро за спешна помощ и подпомагане“, казва още Дениз в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трафикът на хора и съвременното робство

През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..

публикувано на 20.11.24 в 16:10
Страхил Делийски

Една "женица" в публичното политическо говорене

Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят и казват публично представителите на политическите партии и висшите държавни служители, може би ви е направила впечатление една дума. Думичка, бих я нарекла, защото някак между другото се промуши..

публикувано на 20.11.24 в 15:29

Седмица на редките болести в Европейския парламент в Брюксел

От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и политики в Lege Artis разговаряме с д-р Петя Стратиева , председател на Национален алианс "Редки болести България". Европейската седмица на редките болести цели да въоръжи пациентите и..

публикувано на 20.11.24 в 12:37
Доц. Иван Иванов

Антимикробната резистентност – национален здравен приоритет

Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната..

публикувано на 20.11.24 в 11:44

Над 600 села у нас са без обществен транспорт. Има ли решение?

В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се обсъди темата за автобусния транспорт в България и как подготвените промени в Закона за автомобилните превози могат да повлияят на хората в малките и големите населени места. Разговорът разкри тревожни факти и различни гледни точки относно съществуващите проблеми и възможните решения...

обновено на 20.11.24 в 11:42