Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"70 години с нашата музика – солистите"

Предстоящ концерт на Оркестъра за народна музика на БНР

"70 години с нашата музика – солистите" е наречен концертът на Оркестъра за народна музика на БНР, който ще се състои на 16 февруари в Първо студио на радиото.

"Изключителна виртуозност, индивидуален почерк, впечатляващо вплетен в общата "музикална шевица“, разкриваща богатството на българското фолклорно наследство чрез пулсиращото сърце на състава от неповторими артисти – всичко това ще усетим на сцената", разказват от БНР.

По думите им солистите Росен Генков, Пейо Пеев, Христина Белева, Николай Петров, Бисер Соколов, Мартин Владимиров, Симеон Илиев, Недялко Недялков, Костадин Генчев, Кръстьо Димов, Петьо Костадинов, Петър Миланов, Иван Цонков ще представят рядко изпълняван днес репертоар, но интересен в стилово отношение. 

С този концерт Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов отдава почит и към голяма част от композиторите, диригентите, изпълнителите и солистите в своята история. Сред тях са Христо Тодоров, Коста Колев, Анастас Наумов. 

Ще звучат и нови авторски пиеси, написани по повод юбилея, от композиторите Георги Андреев, Димитър Трифонов, както и "пишещите" музиканти в оркестъра – Ангел Димитров, Костадин Генчев и диригентът Димитър Христов.

“Най-добрите музиканти са събрани в този състав. Всеки едни е много ярък като индивидуалност. Уникалното в този оркестър е, че когато тези хора се съберат заедно, когато седнат един до друг, правят една голяма сила, която се нарича оркестър“, казва в ефира на “Нашият ден“ диригентът Димитър Христов.

В интервю за БНР той споделя още, че не се чувства като ръководител, а като партньор в оркестъра, защото доверието е на първо място във взаимоотношения и когато човек го постигне, цялата работа, която се извършва ежедневно, се случва с голяма лекота.

Концертът е от втория празничен юбилеен сезон, в него ще бъде представена само и единствено инструментална музика, изсвирена от солистите на състава.

“За тези 70 години този състав винаги е бил ръководен блестящо и не се е случило така, че да тръгне в грешна или крива посока. Винаги се следва този принцип – да се записва нещо стойностно, с много добри изпълнители – певци или инструменталисти. Можем да свирим неща, писани преди 50 години, можем да свирим и такива, писани вчера“, посочва още той в интервю за националната медия. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50