"70 години с нашата музика – солистите" е наречен концертът на Оркестъра за народна музика на БНР, който ще се състои на 16 февруари в Първо студио на радиото.
"Изключителна виртуозност, индивидуален почерк, впечатляващо вплетен в общата "музикална шевица“, разкриваща богатството на българското фолклорно наследство чрез пулсиращото сърце на състава от неповторими артисти – всичко това ще усетим на сцената", разказват от БНР.
По думите им солистите Росен Генков, Пейо Пеев, Христина Белева, Николай Петров, Бисер Соколов, Мартин Владимиров, Симеон Илиев, Недялко Недялков, Костадин Генчев, Кръстьо Димов, Петьо Костадинов, Петър Миланов, Иван Цонков ще представят рядко изпълняван днес репертоар, но интересен в стилово отношение.
С този концерт Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов отдава почит и към голяма част от композиторите, диригентите, изпълнителите и солистите в своята история. Сред тях са Христо Тодоров, Коста Колев, Анастас Наумов.
Ще звучат и нови авторски пиеси, написани по повод юбилея, от композиторите Георги Андреев, Димитър Трифонов, както и "пишещите" музиканти в оркестъра – Ангел Димитров, Костадин Генчев и диригентът Димитър Христов.
“Най-добрите музиканти са събрани в този състав. Всеки едни е много ярък като индивидуалност. Уникалното в този оркестър е, че когато тези хора се съберат заедно, когато седнат един до друг, правят една голяма сила, която се нарича оркестър“, казва в ефира на “Нашият ден“ диригентът Димитър Христов.
В интервю за БНР той споделя още, че не се чувства като ръководител, а като партньор в оркестъра, защото доверието е на първо място във взаимоотношения и когато човек го постигне, цялата работа, която се извършва ежедневно, се случва с голяма лекота.
Концертът е от втория празничен юбилеен сезон, в него ще бъде представена само и единствено инструментална музика, изсвирена от солистите на състава.
“За тези 70 години този състав винаги е бил ръководен блестящо и не се е случило така, че да тръгне в грешна или крива посока. Винаги се следва този принцип – да се записва нещо стойностно, с много добри изпълнители – певци или инструменталисти. Можем да свирим неща, писани преди 50 години, можем да свирим и такива, писани вчера“, посочва още той в интервю за националната медия.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg