Денят на археологията се отбелязва от 1971 година насам. Археология – от гръцки "слово за миналото“, е хуманитарна наука, изучаваща развитието на човешките култури чрез издирване, анализ и документиране на материални останки. Денят е свързан с празниците на древногръцкия бог Дионис.
По повод празника в Националния археологически музей в София днес се открива изложбата "Българска археология 2022" – илюстрация на една от трудните години за българската археология. В експозицията са над 300 експоната от 30 обекта, илюстриращи развитието на културите от Неолита до Средновековието. Сред тях са находки от Провадия, Дуранкулак, Сушина, Козарева могила, Плиска и редица други. Експонирани са и впечатляващи находки от трасето на АМ "Хемус".
Съвместно с изложбата се представя и постерна експозиция, която поставя вниманието върху каузата за социализирането на "Храмът на понтийската майка на боговете – Кибела". Обект, който е открит преди 15 години и е със световно значение, но не е отворен за посещения. Ръководството на музея в лицето на доц. д-р. Христо Попов и археолози приканват към вземането на мерки от отговорните институции.
Снимки – Национален археологически музей
На 29 май с поредица събития, посветени не само на литературата, започва 17-ото издание на фестивала "СтолицаЛитература". Епичните поеми на Джон Милтън "Изгубеният рай" и "Възвърнатият рай" задават тематичната рамка на тазгодишната "СтолицаЛитература". Събитията в програмата на фестивала следват противоречивото ни отношение към носталгията и..
Първият роман на поета Азиз Таш "Ниският полет над думите" беше представен в Унгарския културен институт "Лист". Кристина Йорданова, литературовед и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", говори за книгата, а Ива Колева изпълни избрани откъси от нея. За атмосферата допринесе и музикалното изпълнение на Бехрин Шопова, музиколог,..
В "Нашият ден" гостува Гонсало М. Тавареш , най-престижното писателско име в съвременната португалска литература, философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет. Богатото му творчество обхваща романи, разкази, пиеси, поезия, есеистика. У нас са преведени "Пътуване до Индия", "Кварталът", "Матео остана без..
Посоката е Пролетният панаир на книгата в София. Гост в студиото на "На шият ден" е Красимир Лозанов , главен редактор на известно българско издателство, познавач на литературата, икономист и читател. Тема на разговора е случващото се на книгоиздателския фронт, новото и интересното като книги и тенденции на българското литературно поле...
Грандамата на латиноамериканската литература ни поднася завладяващ роман за любов и война, за пътя към преоткриването и себеутвърждаването. " Името ми е Емилия дел Валие " излезе в превод на Маня Костова. Емилия дел Валие е поредният пълнокръвен женски образ, изваян умело от Исабел Алиенде. Годината е 1866-а. Ирландска монахиня, прелъстена и..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg