Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампанията “Родители навреме“ или защо е важно да не отлагаме?

Снимка: pixabay.com

Увеличаването на средната възраст на майката при раждането на първо дете е обща тенденция за целия ЕС. По данни на Евростат за 2019 г. тя е  29,4 години, а за България малко под средната за Европейския съюз – 27,5 години.

Тенденцията обаче е недвусмислена – за 10 години се е увеличила с година и три месеца, като са налице значителни регионални и образователни различия. В столицата средната възраст за раждане на първо дете е 30,4 години, по-висока дори от тази в ЕС, докато в област Сливен е 22,5 години. Около 90% от жените с висше образование раждат първото си дете около и над 30 години, докато 50% от тези с основно и по-ниско образование до 22 години.

Кампанията „Родители навреме” е национална инициатива на БТА и фондация „Искам бебе”. Тя стартира на 20 януари 2023. Кампанията информира за причините за безплодие при двойките и алармира за проблемите, които възникват вследствие на увеличаващата се възраст за зачеване с първо дете. 

Препоръчителната възраст за раждане на първо дете е 21-25 години, каза д-р Георги Николов, председател на Българската асоциация по репродуктивна човешка ембриология, цитиран от БТА.. По думите му жените след 35 г. са „репродуктивно стари“.

От фондация „Искам бебе“ поеха ангажимент в рамките на около година да осигурят безплатни изследвания на яйчниковия резерв за жени на възраст 18-30 години, както и спермограма за мъже на възраст 18-45 години. Радина Велчева, основател на фондацията, посочи, че е изпратила писма до всички министерства с настояване тези изследвания да бъдат напълно заплатени от страна на НЗОК, информира БТА.

Според Радина Велчева, основател на фондация “Искам бебе“, в момента се наблюдава покачване на възрастта на пациентките в инвитро клиниките:

“Това, което наблюдаваме в момента като тенденция, аз самата съм пациент с репродуктивни проблеми, фондацията е основана от мен и от още няколко момичета преди 16-17 години, но тогава в клиниките по инвитро средната възраст на жените като мен беше 27-28 години. В момента обаче средната възраст на хората, които подават своите документи и кандидатстват за инвитро в Държавни фонд “Инвитро“ е над 36-37 години, а в клиниките масово ще видите жени над 40 години, които тепърва започват да решават своя проблем“.

Защо е важно да се обърнем към младите?

Според Радина Велчева това, което пренасяме като послание към младото поколение е, че да имаш дете на 22-23 години, което е най-адекватната репродуктивна възраст, е нещо много лошо и ще ти спре кариерата.

“Обръщането ни към все по-млади хора започна преди около 4-5 години, като започнахме да работим с младите хора, които са студенти-медици, особено добре работим с университета във Варна и студентите по медицина там, защото те са и бъдещите лекари, които искаме да пренесат това послание към тяхното поколение“, казва още Велчева.

По нейните думи последните класове в училище, както и първите години на университета, сексуално и репродуктивно здраве се тълкува като едни предмет. Това, което се говори всъщност на младите жени е как да не забременеят.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам - идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24