Театрален музей на първия професионален български театър отваря врати в Драматичния театър "Николай Масалитинов" – Пловдив. Музеят е дългогодишна мечта на ръководството на театъра – да се опита да събере и подреди паметта за над 140-годишната история на театралното дело в града.
Експонатите ще бъдат изложени в бившата "Огледална зала", която през 90-те години на миналия век е била една от сцените на театъра.
Там посетителите ще имат възможност да се запознаят с архивни материали – снимки, документи, афиши, театрални програми, текстове на поставяни пиеси, както и с различни вещи, запазили спомена за ярки личности и събития в богатата история на театъра.
Един от най-интересните експонати в музея е куфарчето с гримове на актьора Георги Пенев.
"То пази това усещане за театралност. Нищо не е променено, нищо не сме пипали в него и човек, като го види, някак се изпълва с друго усещане за актьорската професия и за онова превъплъщение, през което актьорът преминава", разказа в "Артефир" театроведът Катерина Георгиева, експерт "Театрална памет" в Пловдивския театър.
Намеренията на екипа са да използва на следващ етап и възможностите на съвременните технологии, като със средствата на виртуалната реалност и с помощта на VR очила посетителите ще могат да правят виртуална разходка из първия професионален театър.
Официалното откриване на Театралния музей е на 16 февруари от 18 часа във фоайето на Пловдивския театър.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БГНЕС
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg