В неделното евангелско четиво става дума за един незрящ просяк, който от сутрин до здрач до градските порти на Йерихон проси милостиня от минаващите. Години наред този несретник седи там. Рядко получава милостиня и въпреки нещастието си, надеждата не го напуска. Чул за чудесата и изцеленията, които извършва Спасителят йерихонския слепец очаква Божията милост да не подмине и него. Сбъдват се надеждите и очакванията му, вярата му е възнаградена. Господ Иисус Христос наистина минава покрай града и дарява със зрение невиждащия. За кои ли път Сина Божи казва: твоята вяра те спаси? Но кой чува тези думи? Зрящите книжници и фарисеи, които са наоколо или до преди минути незрящия просяк. Спасителят минава през Йерихон на път за Йерусалим, където знае какво ще му се случи, описал го е и на учениците си. Случайно ли по пътя Той дарява със зрение един отчаян просяк? Определено не. Тази случка е още едно доказателство за Божия промисъл. Тя разкрива отново и отново истината, че телесната слепота е много по-малко опасна от духовната.
В "Благовестие" ще разговаряме отново за вярата, тъй като в нашето общество тя все още е в дефицит, за сметка на суеверията. За това доколко сме духовно слепи и как можем да погледнем. Защо за някои християнството е религия на вината. Ще го сторим с доц. Калин Михайлов, поет, литературен критик, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg