Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Христо Йоцов посрещна рождения си ден с Плевенската филхармония

Христо Йоцов
Снимка: Плевенска Филхармония

Христо Йоцов е композитор, аранжор, барабанист, преподавател, автор на симфонични творби, джазови пиеси и аранжименти, филмова и театрална музика.

Той посрещна рождения си ден с оркестъра на Плевенската филхармония в Плевен на 17 февруари като автор на празничната увертюра "Плевен 2023", специално по повод 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония.

Той гостува в “Нашият ден“ с анонс към следващия концерт с филхармониците в столичната зала "България" на 21 февруари, началото на турнето с екипа на Хилда Казасян с програмата "Да послушаме кино" от Бургас на 23 февруари и първия албум на "Йо-Йо бенд", съвместен проект на Христо Йоцов и Михаил Йосифов.

“Съвпадението с рождения ми ден със събитието е напълно случайно. Нещата се подредиха много добре и в много добра посока. Цяла седмица репетиции в Плевен с оркестъра, за музикантът това е по-важната част от работата, защото концертът е съвсем друго нещо. Там вече няма връщане назад – каквото стане, стане“, казва той в ефира на “Нашият ден“.

Йоцов разказва още, че пет години с Плевенска филхармония са непрекъснато по пътищата и сцените и пред публиката в най-различни кътчета на страната:

“да, продължава с пълна сила тази прекрасна програма с музика от българските филми и другата с музика от световното кино“.

Композиторът открехна вратата и за следващия проект, който ще бъде с музика на Гершуин.

Излезе първият албум на "Йо-Йо бенд", съвместен проект на Христо Йоцов и Михаил Йосифов:

“това е дългосрочен проект, в който лидери сме Миша Йосифов и аз. Съкровената ми мечта е най-накрая да се отвори вратата и към европейските сцени“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49