"Истории от Неапол" е заглавието на съвместния албум на сопраното Мария Ладурнер, флейтистката Барбара Хайндлмайер и бароковия ансамбъл La festa musicale. В него музикантите събират произведения от Франческо Манчини, Доменико Саро, Джузепе Порсиле, Никола Фиоренца и Алесандро Скарлати, така че да разкажат миналото на града, започвайки още с неговото създаване.
Според легендата сирената Партенопа се удавя в морето отчаяна, след като песните ѝ не успяват да запленят Одисей, а на мястото, на което вълните изхвърлят безжизненото ѝ тяло, се ражда Неапол. За да илюстрират тази история изпълнителите преплитат Концерт за блокфлейта, две цигулки и басо континуо в до минор от Франческо Манчини с арии от Доменико Саро и Джузепе Порсиле.
Албумът представя и Неапол през XVIII век. Както пише Барбара Хайндлмайер в обложката на компактдиска: "Неапол е бил пълен с впечатляващи контрасти между упадък и великолепие и с огромна музикална продукция, която е оказала влияние на цяла Европа, по този начин привличайки много музиканти и композитори".
Този вторник (21 февруари, от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" слушайте изпълненията на Мария Ладурнер, Барбара Хайндлмайер и ансамбъл La festa musicale на арии из опери и оратории от Доменико Саро, Джузепе Порсиле и Алесандро Скарлати, както и на инструментални концерти от Франческо Манчини и Никола Фиоренца.
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg