Какви биха били последствията за жилищата, които обитаваме при земетресения? Спазват ли се изискванията за безопасност на конструкциите и материалите при новото строителство? Кои са най-честите поводи за повишено внимание или тревога, свързани с конструкцията на стари сгради?
Събеседници по темата в "Нашият ден“ са специалистът по надзор на строителството Петър Рафаилов и урбанистът Емил Христов, експерти от сдружение "Екипът на София".
Съществува ли регистър с актуална информация за типа и състоянието на сградния фонд в столицата?
"Актуален регистър няма. По тази причина в последните години се говори за паспорти на сградите. В момента няма точно знание с изключение на най-новите сгради, какво е състоянието на всяка една сграда, какви са били намесите в нея и какво трябва да се направи", казват експертите.
Според тях изработката на един такъв регистър не би представлявало огромно усилие от страна на местните власти.
Уязвими ли са панелните сгради?
"Важно е кога е строена съответната сграда и нейното ниво на поддръжка", казват те:
"Повечето панелни сгради са строени преди 70 и някоя година по съответните стандарти, те се водят гъвкава конструкция, могат да реагират добре на земетресенията, от една страна, от друга, именно поради тази гъвкавост, която се изразява в движенията на панелите, връзките между тях са много важни за здравината на цялостната конструкция."
Те подчертават, че първите панели са с по-малко връзки между тях и посочват, че е много важно да бъдат обследвани тези ключови елементи и да се види какво е тяхното състояние.
"Това, което се наблюдава в масовия случай при панелните сгради, е премахването на т.нар. "фасадни панели", което пак е нарушение и е редно да се направи със становище на специалист", предупреждават експертите.
Според тях най-големият враг на панелните сгради са атмосферните влияния:
"Най-честият проблем на сградите е липсата на поддръжка на покрива, отводняването, а точно водата и корозията са най-големият враг за този тип конструкция."
Новото строителство...
Експертите твърдят, че всяка нормативна уредба, действаща с днешна дата, всъщност е със завишени изисквания към сградите и строежите. Те посочват, че изискванията, специално за конструкциите, са много завишени.
"Има доклади за това, че 90-те години биха могли да бъдат период, в който надзорът е бил по-слаб", казват още те.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg