Новаторска клетъчна терапия, която дава висок положителен резултат при лимфобластна левкемия, ще бъде приложена на 11-годишното дете, което миналата седмица бе транспортирано с военен самолет до Детската онкохематология в словенската столица Любляна.
"Имаме директна връзка с екипа от колеги там, има и български колега на място. Това, което знаем, че вече са влезли в плана за изпълнение на тази нова терапия. Тя изисква време и специална подготовка, както и известно изчакване от технологична гледна точка, защото се обработват неговите клетки по уникален начин, който ние не можем да осъществим в България."
Заявява в интервю за БНР проф. Добрин Константинов, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология към болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".
Той допълва, че това е методика, която се концентрира във високотехнологично оборудвани центрове и до този тип лечение се стига доста рядко и при много строги медицински показания. В случая за нашия пациент имахме точно такива показания и затова се наложи тази малко сложна организация, но за щастие успешна на този етап.
Близо 90% от децата могат да преминат със стандартно лечение и съответно да бъдат излекувани, обяснява проф. Константинов. Терапията, на която ще бъде подложен малкият пациент в Любляна, е свързана с промяна в генетичната програма на лимфоцитите и в поведението им при връщането в тялото на човек. Този новаторски метод може да се окаже ключът за на лечението на този вид левкемия в близко бъдеще.
Посланието
"Българите да имат доверие в нашата медицина и възможност, защото самите ние се стремим да се приравним с най-напредналите и в годините доказахме, че можем да извършваме основната дейност и наистина да бъдем в помощ на нашите пациенти“, казва проф. д-р Константинов.
Чуйте повече в звуковия файл.
С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..
На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg