На 22 февруари се навършват 100 години от рождението на режисьорката и театрален педагог Юлия Огнянова – една от най-ярките личности в българския театър.
В дните около рождения ѝ ден театри от цялата страна ѝ посвещават представление от репертоара си или организират различни инициативи, посветени на годишнината.
Идеята е на нейната племенница Мария Гинева, която е преподавателка по пиано в НУИ "Добри Христов" във Варна.
Драматичният театър в Ловеч се включва в честванията с прожекция на филма "За Юлия и нейната странна компания” – епизод от поредицата "Умно село” на режисьора Владимир Люцканов и сценариста Антоанета Бачурова.
Щрихи към духовния портрет на Юлия Огнянова ще добавят и актьорите Катя Йочева и Стоян Георгиев, които ще разкажат пред зрителите за срещите си с изтъкнатата режисьорка и ще споделят спомени от репетициите си с нея.
Юлия Огнянова е направила през годините три постановки в Ловешкия театър – "Кръстопът на облаци" по романа на Георги Алексиев (1984), "Железният светилник" по Димитър Талев (1994) и "Бащата" от Аугуст Стриндберг (1999).
Началото на юбилейната вечер е от 19 часа на 22 февруари, с вход свободен.
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg