България вече започна издаването на Стартъп виза. Удостоверението е официален документ, който дава възможност за издаване на разрешение за продължително пребиваване на чужденци (извън Европейския съюз), които искат да развиват иновативен или високотехнологичен бизнес у нас. За целта Министерството на иновациите и растежа разработи Наредба за условията и реда за издаване, удължаване и отнемане на удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект. Първоначалният срок на валидност е 1 година от датата на издаване. След одобрен отчет за извършеното по първоначално заявения проект, срокът на Стартъп визата се удължава с още 2 години.
"Стартъп визата е добра практика, насочена към привличането на предприемачи идващи от трети страни. България беше една от държавите, които нямаше такава работеща процедура“, казва в "Нашият ден" Добромир Иванов, председател на Българската Стартъп Асоциация (BESCO).
Министерство на иновациите и растежа ще извършва точково оценяване на бизнес проекта до 30 дни от подаване на заявлението по електронен път. Някои от типовете критерии за оценка са наличие на договорени инвестиции, клиентска мрежа, реалистични прогнози за мащабириуемост, патенти. Подобно на други имиграционни процедури и тук има изискване за доказване на достатъчно средства за издръжка на заявителя. От едно удостоверение ще могат да се ползват до 3 физически лица.
Една любопитна подробност при издаване на "стартъп визата" – няма изискване за наемане на поне 10 български или ЕС граждани. Това увеличава възможностите за лица, които досега нямаха основание да пребивават в България и да бъдат част от българската стартъп екосистема.Чуйте повече в звуковия файл.
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg