Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психосоматично…

Проф. Христо Хинков
Снимка: Кирил Чобанов

Често чуваме този израз в лекарския кабинет по време на анамнеза. Неврологичният и психиатричен статус на всеки човек е от решаващо значение за неговото общо здравословно състояние.

Именно използваният медицински термин бе отправна точка в разговора ни с психиатъра проф. Христо Хинков. Започнахме с финала на предишното издание "За здравето", когато анонсирахме участието на госта. Тогава проф. Хинков отбеляза, че хората отключват неподозирани сили и воля по време на бедствия и катаклизми. Нещо, което има своето научно обяснение, но е и от решаващо значение за собственото ни оцеляване и вземането на правилни решения.

В разговора поставихме на обсъждане различни теми: честите психически разстройства и неврологични болести, стареенето на централната и на периферната нервна система, отражението на стреса и паниката върху собственото ни поведение. В своеобразния психиатричен речник разяснихме значението на абревиатурата БАР и на изразите стигма, суициден, маргинален…


В обособена редакционна поредица проследихме и фалшива новина и измама с реклама на урологични препарати, в които е замесено името на дерматолога от Александровска болница доц. Жана Казанджиева.


В "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов, в разговор с проф. Мария Малинова, постави на вниманието на аудиторията един огромен здравен проблем: откриването, диагностицирането и лечението на ендометриозата. Болестта създава сериозни пречки при забременяване и върху детеродните способности на жената и ще продължи да бъде тема в предаването "За здравето" през месец март, а и в бъдеще.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35