Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психосоматично…

Проф. Христо Хинков
Снимка: Кирил Чобанов

Често чуваме този израз в лекарския кабинет по време на анамнеза. Неврологичният и психиатричен статус на всеки човек е от решаващо значение за неговото общо здравословно състояние.

Именно използваният медицински термин бе отправна точка в разговора ни с психиатъра проф. Христо Хинков. Започнахме с финала на предишното издание "За здравето", когато анонсирахме участието на госта. Тогава проф. Хинков отбеляза, че хората отключват неподозирани сили и воля по време на бедствия и катаклизми. Нещо, което има своето научно обяснение, но е и от решаващо значение за собственото ни оцеляване и вземането на правилни решения.

В разговора поставихме на обсъждане различни теми: честите психически разстройства и неврологични болести, стареенето на централната и на периферната нервна система, отражението на стреса и паниката върху собственото ни поведение. В своеобразния психиатричен речник разяснихме значението на абревиатурата БАР и на изразите стигма, суициден, маргинален…


В обособена редакционна поредица проследихме и фалшива новина и измама с реклама на урологични препарати, в които е замесено името на дерматолога от Александровска болница доц. Жана Казанджиева.


В "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов, в разговор с проф. Мария Малинова, постави на вниманието на аудиторията един огромен здравен проблем: откриването, диагностицирането и лечението на ендометриозата. Болестта създава сериозни пречки при забременяване и върху детеродните способности на жената и ще продължи да бъде тема в предаването "За здравето" през месец март, а и в бъдеще.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50