Тя е носител на наградата за млад изобретател на фондация "Еврика" за 2022 год. Получава я като съавтор на изобретението "Метод за синтез на електрод за приложение като електрокатализатор за реакция на отделяне на кислород". При награждаването първите ѝ думи към журито бяха "Няма изобретение от един автор. Ние работим в колектив, в който всички са важни".
В момента Елица Петкучева е част от колектива на Департамента "Водородни и енергийни системи с полимерен електролит" – част от Института по електрохимия и енергийни системи при БАН. Ето какво казва за Елица неговата директорка проф. дхн Евелина Славчева "Тя е изключително позитивна, директна, с ясна цел какво иска да постигне… Изпълнена е с амбиция, която е с покритие. Не ме е разочаровала нито за миг със своята работа. Тя е изключително организирана и ако с нещо не може да се справи, идва и пита директно. И е от младите хора, които много четат, по темите, по които работи, винаги е подготвена в дълбочина. Мисля, че е един от бъдещите лидери на нашия Институт".
За самата Елица пък работата е на втори план. На първо място е семейството, което засега е само с две деца и едно на път.
Какво разказва за себе си Елица Петкучева – чуйте в звуковия файл.
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg