Бивши ученици на училището за планински водачи "Васил Левски“, село Черни Осъм, община Троян, бяха част от спасителните екипи, които работеха на терен след опустошителните земетресения в Турция.
С какво село Черни Осъм прилича на Швейцария? Там се намира единственото училище за планински водачи в Европа. Другото подобно училище се намира в Шамони, но там приемат кандидати, навършили 21 години, които имат ярки спортни постижения.
"Нашата цел е децата да излизат подготвени и да помагат на останалите. Те се подготвят по професията планински спасител и водач, но това е една много всеобхватна професия, която включва спасяването“, казва Румяна Велешка, директор на Училище за планински водачи "Васил Левски", село Черни Осъм, община Троян.
През петгодишния срок на обучение в единствено по рода училище в страната учениците, освен всички общообразователни предмети, изучават и специални дисциплини, свързани с професията планински водач, което им дава един много добър старт в живота и те излизат подготвени да могат да се справят във всяка една ситуация, възникнала в планината.
"Учениците, които са завършили нашето училище, идват при всяка една възможност тук при нас. Срещат се с нашите ученици и споделят опит, защото голяма част от учениците продължават да се развиват в сферата на туризма“, допълва Велешка.
Възпитаниците на училището за планински водачи изучават алпинизъм, спортно катерене, спелеология, пещерно дело. Получават знания по топография и ориентиране, планинско водене, планинска медицина и долекарска помощ. Както и приготвяне на храни и напитки в екстремни условия.
Чуйте разговора с Румяна Велешка.
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-ата годишнина от гибелта на Васил..
Журналистката Лияна Панделиева става популярна едва 19-годишна като "детето на демокрацията" и за нашите родители името ѝ е култ! Животът ѝ и днес продължава да ярък и краен, острият ѝ език не е спестен дори в постовете ѝ във Фейсбук. Тя е фотограф, писател, ПР, вечните ѝ пътешествия са пословични, компетентна е по въпросите на българския..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg