Как протича резитбата в градините на Розовата долина? Какви са новите изкупни цени на маслодайната роза и бъдещето на розовото масло?
“Днес ще приключим с резитбата. Това е изключително важен процес, изрязва се всичко сухо и болно, за да могат да се пускат нови филизи и да се подмладява самото растение, за да има добри доходи. Ако две години се пропусне този процес, самото растение започва да изсъхва“, казва в ефира на “Нашият ден“ Велина Иванова, розопроизводител от село Московец, Карловско.
Поради неблагоприятните финансови условия, много от масивите около мен не са рязани две години и в момента вече са полусухи. Това за съжаление са едни загубени масиви.
Тя споделя пред БНР, че изминалите четири години са били много трудни за бранша – изкупните цени са били много ниски, а килограмът е бил продаван под самата му себестойност. Имало е и липса на берачи.
Иванова разказва още, че в този период са компенсирали загубите с други доходи от други дейности. И сподели, че има индикации, че тази година изкупните цени е възможно да бъдат по-високи:
“На много ранен етап започнаха да ми звънят различни изкупвачи. Това е индикация, че ще има интерес тази година към розовия цвят. Дочуваме, че цените ще се вдигнат доста. Това е много добра новина.“
Относно дискусиите, свързани с етикетирането на продуктите с българско розово масло като токсични…
“Никак не е благоприятно да тръгват такъв тип съмнения или пък българското розово масло да бъде определено като химически продукт, а не натурален. Има разделение на биологично и конвенционално отглеждани рози. Ние отглеждаме конвенционално розата. Много от масивите, които са биологични, се справят много трудно. Има страшно много болести, които биологичните препарати не могат да унищожат. В същото време добивът е много по-малък. Замислих се дали да не бъдем биологично земеделие, все пак останахме на конвенционално, но мога да ви уверя, че спазваме пълния списък с препарати, които са разрешени“, посочва още тя.
Според нея е добре в бъдеще да се помисли за сериозна и ефективна организация на розопроизводителите в страната.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg