"Всяка възраст има своите трудности и през цялото време на порастването сме подложени на изпит като родители" – казва Недина Преславска, автор на новата книга "Родителството". В нея, на базата на големия си опит като педагогически консултант, тя събира отговорите на най-често задаваните въпроси и подходите към най-трудните ситуации.
"Хората много подценяват бебешката възраст, а бебето разбира всичко и попива огромно количество информация – казва тя – Наистина възрастните хора рядко си спомнят, но тези години са оказали своето влияние. Тогава се формира личността."
Пубертетът не е задължително толкова страшно изживяване, според Недина Преславска. Той може да бъде и прекрасно време, но идеята да сме приятели с децата си не е добра. "Ние винаги сме родители и трябва да сме опора, не всички деца правят много страшни неща през пубертета. Задължително е да подлагаме на съмнение собствените си реакции и да ги пречупваме през нашето дете – всяко дете е различно и най-мъдрият съвет може да не работи при нашето дете, но когато то има някакви трудности, трябва да се помисли."
Според Недина Преславска децата не правят нищо без причина. "Те казват – не знам – и това е истина, но ако детето прави нещо, то го прави по някаква причина и ние трябва да проведем разследване. Да разберем кое е това, което го смущава."
"Често вредим, когато не слагаме никакви граници, безкрайният избор натоварва детето. Това е модерен подход, но така детето няма никаква сигурност, свят, в който възрастните нищо не управляват, е хаос."
Още за трудните и силни моменти на родителството, за важността на думите и грешките на порастването – чуйте в "Какво се случва".
Снимка – Pixabay
Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата. Инициативата ще популяризира..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg