"Всяка възраст има своите трудности и през цялото време на порастването сме подложени на изпит като родители" – казва Недина Преславска, автор на новата книга "Родителството". В нея, на базата на големия си опит като педагогически консултант, тя събира отговорите на най-често задаваните въпроси и подходите към най-трудните ситуации.
"Хората много подценяват бебешката възраст, а бебето разбира всичко и попива огромно количество информация – казва тя – Наистина възрастните хора рядко си спомнят, но тези години са оказали своето влияние. Тогава се формира личността."
Пубертетът не е задължително толкова страшно изживяване, според Недина Преславска. Той може да бъде и прекрасно време, но идеята да сме приятели с децата си не е добра. "Ние винаги сме родители и трябва да сме опора, не всички деца правят много страшни неща през пубертета. Задължително е да подлагаме на съмнение собствените си реакции и да ги пречупваме през нашето дете – всяко дете е различно и най-мъдрият съвет може да не работи при нашето дете, но когато то има някакви трудности, трябва да се помисли."
Според Недина Преславска децата не правят нищо без причина. "Те казват – не знам – и това е истина, но ако детето прави нещо, то го прави по някаква причина и ние трябва да проведем разследване. Да разберем кое е това, което го смущава."
"Често вредим, когато не слагаме никакви граници, безкрайният избор натоварва детето. Това е модерен подход, но така детето няма никаква сигурност, свят, в който възрастните нищо не управляват, е хаос."
Още за трудните и силни моменти на родителството, за важността на думите и грешките на порастването – чуйте в "Какво се случва".
Снимка – Pixabay
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg