На 1 март, денят, почитан като празник на надеждата и идващата пролет, се присещаме за контрастния характер на политическите страсти в близкото ни минало.
Техният отзвук продължава и в днешното ни общество. Двама изследователи – журналистите Ивайла Александрова и Ваньо Стоилов, събират архивни свидетелства и разкази. Книгите на Ивайла Александрова – "Горещо червено" и "Оловна тишина. Историята на един разстрел" разказват за фигури като Райко Алексиев и Никола Вапцаров, за критите факти около гибелта им.
А книгата на Ваньо Стоилов – "Сплав човешка" възражда историята за смъртта на т.нар. "ястребинчета" – шест деца от с. Ястребино, убити от армията заради това, че семействата им поддържат връзки със съпротивата.
А дали жертвите на политическите убийства в България могат да бъдат обсъждани без гняв и политическо пристрастие?
В разговор с Ивайла Александрова и Ваньо Стоилов се стига до извода, че това е възможно, но трудно. Според другите събеседници – доц. Младен Влашки и историка Мария Овчарова, то трябва да се случи, но е обект на продължителни научни и обществени усилия.
Младен Влашки смята, че доброто образование е залог за такъв подход към близкото ни минало. Ивайла Алесандрова пък разказва за низките страсти около разправата с Райко Алексиев, предизвикани по скоро от завист, а не от идейни съображения. А Ваньо Стоилов хвърля светлина върху историята на ястребинчетата, и опровергава някои спорадични съвременни тези, че децата вероятно са убити "от самите партизани, за да не ги издадат".
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg