Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пейзаж или вътрешно пространство

В галерия "Мисията" на Държавния културен институт към Министъра на външните работи се представя изложбата "Пейзаж или вътрешно пространство", която събира произведенията на двама изтъкнати художници – проф. Светозар Бенчев и сръбския художник проф. Димитре Печич. 

Събитието е част от програмата "Балкански диалози" на Института. Творбите на двамата автори третират темата за въображаемия пейзаж, представен като сцена, потънала в деликатна топла светлина – при Печич, или в ярка, наситена като колорит картина, с няколко визии една в друга, с фотография и интересни колажи – при Светозар Бенчев като философия и културни напластявания.  

Зрителят навлиза в една бленувана реалност, която въздейства и на подсъзнанието на човека. Пространство, изпълнено с легенди, фантазия, минало и настояще. 

Светозар Бенчев показва и обекти, които се вписват в идеята за вътрешно пространство и пейзаж. Творбите на двамата художници са коренно различни и в това е техният чар, защото ни срещат с едно ново естетическо преживяване.

Изложбата може да бъде видяна до 16 март 2023 г. в галерия "Мисията".

Проф. Светозар Бенчев представя в "Артефир" произведенията и на двамата участници, за общия им проект: "Пейзаж или вътрешно пространство". 

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка –  Стефан Марков, галерия "Мисията"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56