Пренасят ли образите нещо повече от това, което изобразяват, или са неразривно свързани с обектите? Какво е политическото им значение и как се използват идеологически?
Това издание на "Гласът на времето" разглежда понятието образ в исторически контекст и как се интерпретира през литературата, фотографията и философията, заедно със събеседниците: доц. д-р Богдана Паскалева, литературовед, и д-р Вяра Попова, философ.
"Образът е нещо от съвсем различен порядък спрямо полето, в което се явява. Дори когато е отпечатък, той не е тяло", четем в книгата на Богдана Паскалева "Обличане на голотата: Трансформации на образа в сюжета за Нарцис и Ехо". Това е монография, посветена на изграждането на едно ново теоретично понятие за образ, което да бъде ориентирано едновременно към визуалното и към вербалното, към образа в изобразителното изкуство и образа в поезията.
Самостоятелният живот на образа, вече отделен от обекта има друго значение. Виждат се детайли, който са трудно доловими, иманентни. Може да се види абстрактното качество на обекта.
Какви са интерпретациите на образа като език, като символ и като превод?
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg