В деня на 145-ата годишнина от Освобождението на България предаването "Музикалните вечери на програма "Христо Ботев" от 19.30 часа отбелязва националния празник на страната ни, предлагайки на слушателите изискано и вълнуващо преживяване с паметни записи на някои от най-изявените български изпълнители и състави. В тяхна интерпретация звучат образци от Виенската класика, европейския романтизъм и, разбира се, обичани и популярни произведения из творчеството на българските класици.
Началото се поставя с Българска рапсодия "Вардар" от Панчо Владигеров в авторската транскрипция за цигулка и оркестър от 1951 г. Интерпретацията е на Георги Бадев и Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Александър Владигеров. Изпълнението е предшествано от кратък и също така паметен запис, съхранил гласа на Панчо Владигеров, който споделя със слушателите свои мисли за музиката и същината на композиторското творчество.
Като знак за приемственост между поколенията в отношението учител-ученик следва финалът на Втория цигулков концерт от възпитаника по композиция на Владигеров – Димитър Сагаев. Той прозвучава в изпълнението на Дина Шнайдерман заедно с Дрезденската филхармония и диригента Курт Мазур в запис от гостуването на бележития немски оркестър на МФ "Мартенски музикални дни" Русе през 1969 г.
Цигулковото дуо Дина Шнайдерман – Емил Камиларов оставя ярка следа в българския музикален и културен живот от втората половина на XX век с многобройните си концертни изяви у нас и в чужбина и с основаните от тях Български камерен оркестър и Колегиум музикум "Банкя", като двамата често са концертмайстори на тези състави. В тяхно изпълнение заедно с Български камерен оркестър звучи "Groser reigen" из "Седем симфонични български танца" във версия за две цигулки и струнен оркестър от Панчо Владигеров под палката на самия автор.
Българското камерно изпълнителско изкуство е представено в предаването от още два именити наши състава. В изпълнение на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" слушателите ще имат удоволствието да чуят майсторската интерпретация на най-прочутата серенада на Волфганг Амадеус Моцарт "Малка нощна музика" в запис от 1974 г. с диригент Васил Казанджиев. А линията на Виенската класика в предаването продължава с финала на Струнен квартет № 11 във фа минор от Лудвиг ван Бетовен в изпълнение на знаменития квартет "Аврамов" в състав: Владимир Аврамов и Стоян Сертев – цигулки, Стефан Магнев – виола и Константин Кугийски – виолончело.
Европейският музикален романтизъм присъства с единствения цигулков концерт на немския композитор Йоханес Брамс, който звучи в блестящата интерпретация на големия наш цигулар Минчо Минчев заедно със Симфоничния оркестър на БНР под палката на Васил Стефанов – един от най-изтъкнатите български диригенти, отдал 37 години от творческите си сили начело на оркестъра до смъртта си през 1991 г. Затова и финалът на празничното ни издание е с музика, прозвучала под неговото диригентство заедно с националните ни радиосимфоници. Това е гротескната симфонична сюита "Бай Ганьо" от Веселин Стоянов, отличена с наградата на Българската академия на науките през 1942 г., когато е и първото изпълнение на творбата.
След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..
На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg