"Записки по едно предателство“ е новият филм на Георги Дюлгеров, който има премиера на предстоящия София филм фест. Филмът, вдъхновен от епохалните "Записки по българските въстания" на Захари Стоянов, представлява 94-минутен исторически разказ за предателството и смъртта на Георги Бенковски и срещата на Захари Стоянов с дядо Вълю десет години по-късно.
"Поводът да напиша този сценарий е емоционален. В една телевизионна игра на знания учител от средния курс в гимназия на въпроса на водещия: "Какво знаете за Георги Бенковски?", каза, че не знае много и на конкретния въпрос: "Знаете ли как той е загинал?" – каза, че не знае. Учител, повтарям, от гимназия. Това много ме ядоса, признавам си, защото дълбоко в себе си вярвам, че нация, която не познава добре историята си, няма бъдеще. Това съм изповядвал във филмите, които съм правил. И тогава, още на другия ден, седнах, грабнах "Записките" на Захари Стоянов и написах сценарий, който, благодарение на това, че телевизията обяви позиция за екранизация, след деветгодишна пауза реализирах", каза в "Артефир" режисьорът.
За него "Записки по българските въстания" служи като българска библия, с която трябва да се гордеем. А срещата с предателя е толкова покъртително драматична, че си плаче за кино.
Филмът на Георги Дюлгеров цели да репродуцира смъртта на Бенковски, но и да припомни кой е той всъщност. Разказът проследява основни етапи от неговата дейност по подготовката на въстанието и след това.
"Историческите филми не би трябвало да бъдат илюстрации към читанките по история. Те въпреки това, че трябва да са автентични и да възпроизведат историческите събития максимално достоверно, в това съм убеден, би трябвало да имат и някакво послание към съвременниците. Иначе ще стоят като някаква архаика и неминуемо се стига до изкуствена, възторжена патетика. Това исках да избегна и затова много стриктно се придържах към "Записките", защото самият Захари Стоянов не си позволява да преиначава фактите и да създава погрешни патриотарски настроения. Това е величието на тази книга – че в нея има и величието, и падението", каза още Дюлгеров.
С филма си той се опитва да разгледа човека в неговото диалектично многообразие. Режисьорът се занимава с въпроса за предателството, а изводът, който предлага, е, че робът е предател, свободният човек не е.
В "Записки по едно предателство" участват Пламен Димов в образа на Георги Бенковски, Иван Николов, който играе Захари Стоянов, и Ивайло Христов в ролята на предателя дядо Вълю. Ключови персонажи във филма са и отец Кирил, изигран от Цветан Алексиев, Нею (Красимир Доков) и Стефо Далматинеца, в чиято роля влиза Джордж Арабаджийски. Оператор на филма е Веселин Христов, художник е Георги Тодоров-Жози, музиката е на Мила Искърова, а като художник по костюмите дебютира Стамена Стоева, студентка на Георги Дюлгеров.
Прожекцията на "Записки по едно предателство" е на 19 март от 20:30 часа в кино "Люмиер".
Повече за филма чуйте в звуковия файл.
Снимки – СФФ
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg