Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ели Тончева:

Какво е необходимо, за да си успешен в инвестицията "висше образование”?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Изборът на висше образование в чужбина е свързан с редица фактори и възможности, пред които се изправят немалък брой млади хора в България. Доколко този избор е осъзнат и какво е необходимо, за да си успешен в инвестицията "висше образование”, която понякога предопределя целия живот. Университет в чужбина – все още ли е модерно да се учи в чужбина? Какви са тенденциите и кои са най-предпочитаните специалности?

"Това е въпрос на личен избор, който трябва да бъде обоснован и обмислен“, казва в "Нашият ден“ Ели Тончева, основател и управител на една от най-големите консултантски агенции.

Според нея българските кандидат-студенти, особено отличниците на випуските, избират в голямата си част да учат в чужбина. За това има доста сериозни основания. Университетите в чужбина предлагат отлични условия за обучение, тъй като имат база, която отговоря на съвременните изисквания. Програмите, по които се обучават студентите, са съобразени с изискванията на бизнеса и индустрията. Завършвайки дадена програма, младият човек веднага може да започне работа в съответната сфера, в която желае да се развива. Много от студентите в годините на своето обучение работят по реални проекти, което ги потапя в работна среда. Западните университети държат да се изградят т.нар. "меки умения", които са особено ценени от бъдещите работодатели.

"Ако се сравняват таксите на частните университети в България, са съпоставими, а може и да са по-високи от тези на частните университети в чужбина. Има страни, в които университетите нямат учебни такси или таксата е административна. Като пример можем да посочим Австрия и Германия“, посочва Ели Тончева.  

Тя допълва, че младите хора не бива да разчитат на доходите от почасова работа, защото в крайна сметка те са отишли да следват.

Италия, Япония, Белгия са били най-популярните дестинации за обучение през изминалата година. Традиционно Австрия и Германия продължават да привличат български студенти.

Специалностите по архитектура, медицина, психология, право продължават да бъдат търсени. Сред специалностите на бъдещето са киберсигурност и етично хакерство, креативен бизнес, компютърни науки, биомедицина, дигитален маркетинг и др.  

Обикновено завършилите в чужбина се връщат в България и много от тях имат самочувствието и знанията да създадат свой бизнес или да създадат стартъп компания, пояснява Тончева.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53