Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тя – начало, извор, светлина и добро – от хилядолетия до днес

Тя е началото, тя е изворът, светлината и любовта в света – това е посланието на изложбата “Жената”.

В галерия “Астри” се представя една изключително естетска и добре подбрана колекция от над 20 произведения на знакови български художници със заглавие: "Жената" или "La Femme", както е второто ѝ посвещение. Изложбата е по идея на Захари Каменов и включва живопис, графика, рисунки, скулптура и керамика. 

Случайно или не участниците са осем (Антон Антонов, Васил Н. Василев, Димитър Петров, Захари Каменов, Иван Кънчев, Людмил Георгиев, Милко Божков, Свилен Блажев), отделно се показват две творби на един класик в нашето изкуство от величината на Иван Ненов, с неговите рисунки откровения. Изложбата е не толкова посветена на празника, колкото е почит към жената като начало, като извора, светлината и доброто в света, от Ренесанса до днес.

Ето как въвежда в атмосферата на изложбата "Жената" Вихра Пешева, галерист на галерия "Астри", която споменава имената на всички участници в колекцията. 

Чуйте и Захари Каменов, най-вече за неговата прекрасна скулптура в бяло в центъра на галерията, "окована" символно с ключове от различни времена. Жената, изградена като гръцка статуя от метал и дърво. Както и художника Антон Антонов за неговия  триптих – в звуковия файл.

Изложбата може да бъде видяна до 18 март в столичната галерия "Астри"

Снимки – галерия "Астри"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15
Плакат на Стефан Десподов-Деспо

Театралният плакат Е картина

"Картина ли е театралният плакат?" * поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..

публикувано на 04.04.25 в 13:12