Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминален психолог: Неутралното отношение е най-важното при труден и агресивен съсед

Снимка: Ани Петрова

Пореден случай на тормоз от страна на съсед доведе до палеж на два автомобила в София. В нощта на 7 срещу 8 март потърпевшият Радослав разбира, че автомобилът му е запален и гори. За случая разказа бТВ.

“В ситуации, в които имаме труден и агресивен съсед, неутралното отношение е най-важното, което трябва да се спази. Не бива да се влиза в пререкания и конфликти, защото това води до ескалация“.

Това каза в интервю за БНР криминалният психолог Даниел Генков.

“С агресивни хора не може да се общува рационално, те са подвластни на моментни импулси и емоционални състояние. Не се знае в каква ситуация се намират, затова хората не трябва да влизат в конфронтация. Ако ви заплашват по телефона или пишат съобщения, ги блокирайте и не отговаряйте по никакъв начин, това само възбужда тяхната фантазия“, казва още той.

По думите му има голямо увеличение на престъпността, нараснали са убийствата, кражбите и тежки телесни повреди. Според него трябва да има превенция.

Според Генков в обществото има дълбока социална, икономическа и ценностна криза. Той счита, че това се дължи и на сливането на кризи, които следваха една след друга – пандемията, бежанските вълни, които не са спирали, инфлация, постоянното говорене за насилие и кражби.

Живеем и съществуваме в една токсична среда, което няма как да не даде отражение“, казва той.

“Още в началото на пандемията видяхме ескалацията на домашното насилие. Имаше доста случаи на убийства от мъже на техните партньорки и съпруги, но има и друг проблем и това е, че много бързо забравяме за нещата. Имам чувството, че това се повтаря всяка година на празници. Минава известно време и отново си говорим едни и същи неща“, казва той и посочва:

“Сякаш хората са тръгнали към саморазправа, защото са изгубили доверие в институционалната власт. Сякаш започват да действат законите от предкултурните общества, в които всеки решава да се саморазправи по начин, който смята за правилен“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35