Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Синдромът на неукротимата коса

Снимка: Pexels

Има дни, в които всичко върви наопаки и те най-често започват с това, че косата не ни слуша и както и да я решем или зализваме, продължава да стои в нелепа форма. Без да е световна трагедия, една такава неприятност може да ни развали деня, независимо колко сме умни, образовани или компетентни, видът на прическата ни влияе върху нагласата и себевъзприемането.
Също толкова досадно е, когато косата на детето е непокорна и стърчи, карайки го да изглежда като рожба на нехайни родители.

Оказва се, че синдромът на непокорната коса, е обект на научен интерес от 70-те години на 20 в.

Изследване сред 11 деца, проведено от Университета в Бон, е установило, че косменото непокорство може да се обясни с мутации в три гена, които кодират протеини в космения фоликул.

След публикуване на предварителните резултати, много родители се свързали с учените и така анализът разширил обхвата си, включвайки 100 деца.

Подобно изследване би спомогнало да се разбере механизма на нормалния растеж на косъма и как в едно близко бъдеще всички ние да имаме коси като от рекламите на шампоан.

Никола Кереков разказва за синдрома на непокорната коса в "Науката не спи".


По публикацията работи: Росица Михова
 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Румен Кастелов

Улиците – опасни за вашето здраве?

Изразът е от изминалата седмица и бе на политик, но остави горчив привкус за несвършена кметска и общинска работа – натрупани клони, сняг, мръсотия. И един факт – след снеговалежите и бурята за седмица над 500 души в столицата са потърсили медицинска помощ, най-вече ортопедична. Това бяха формалните ни основания за разговор с известния ортопед и..

публикувано на 05.12.23 в 08:45

Еврика! Успешни българи: Никола Каравасилев

Никола Каравасилев печели "Еврика" преди години. Разказва как всичко, което си е пожелал като млад учен, се е сбъднало днес.  Сега той е учител по астрономия в Национална природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов" и е сред ръководителите на отборите, които представят България на националните и международни олимпиади по физика и астрономия...

публикувано на 04.12.23 в 17:05

Момчил Панайотов: Горите са много по-уязвими, отколкото ни се иска

Приемаме горите за неизменна даденост и част от пейзажа, а те нерядко са деликатни системи и промяната във факторите на средата, включително климатичните, може да доведат до значителни допълнителни промени. Според Световната метеорологична организация 2023 г. ще бъде най-топлата в история на метеорологичните наблюдения на Земята, като всеки..

публикувано на 03.12.23 в 10:05

Сама жена на фотосафари в Африка

Помня как п ървият път когато тръгнах сама за Африка, близките ми едва не завиха на умряло. Е, видяха, че не само се върнах жива и здрава от Кения, ами бях напълнила цял терабайт памет със снимки и видео, та при второто ми пътуване воят бе значително по-приглушен. Всъщност, ако дамата не е отявлен екстремист, който държи да скита далеч извън..

публикувано на 03.12.23 в 08:05

За смисъла на четенето и възможностите, които то дава

С инициативата "Ден на четенето", която се проведе за първи път у нас, няколко граждански организации призоваха четенето да стане национална кауза, насочена към повишаване на равнището на функционална грамотност, подобряване на умението за извличане и анализиране на информация у младите хора. Сред многобройните учебни заведения, които се включиха в..

публикувано на 02.12.23 в 12:10