Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Оскарите" все още имат значение, но се гледат все по-малко

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Най-основният акцент, особено откъм наградите на актьорите, беше, че се даде награда за кариера, а не за определена роля. – казва Павел Симеонов, кинолюбител и дългогодишен участник в подкаста "Тихо, филмът започва" – Взеха ги хора, които последните години не са така активни в киното, но това беше наратив на завръщане. Тоест наградите са дадени не толкова за техните роли, колкото за историята, която се крие зад тях.

"Всичко, навсякъде, изведнъж" смесва различни жанрове, хората са впечатлени, защото виждат нещо ново. Може би има елементи, които са виждали, но ето, че сега всичко е накуп. Ново и оригинално нещо. Напоследък има желание да се дават награди на по-неконвенционални филми, а не на такива, създадени, за да печелят Оскари." – казва още той.

Според Павел Симеонов рейтингът на Оскарите спада, но стойността им в киноиндустрията не чак толкова, защото това са награди за самата индустрия. "Те помагат на актьора да получи по-добри роли, но за зрителите са все по-маловажни. Съществува идея, че не се награждава чисто киното, а това, което казва филма и което се казва за филма , напред излиза политическата линия."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44