Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Любомир Киров:

Защо специализацията по обща медицина е най-трудна?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Учебните програми за придобиване на специалност в сферата на здравеопазването да се утвърждават от ректорите на висшите училища, а не както до момента – от министъра на здравеопазването. Това предвиждат промените в Наредбата за придобиване на специализация в страната, става ясно от наскоро публикувания за обществено обсъждане проект от Министерството на здравеопазването. Съгласно тях здравният министър ще утвърждава единни държавни изисквания за всяка специалност.

Професията на личните лекари продължава да не е особено привлекателна за младите медици. Необходимо е да се подобряват условията на работа, финансирането, както и възможностите за кариерно развитие.

"Проблем е зачисляването за специализация и информацията за свободни места и къде има обучителни практики. Защото в общата медицина специализацията протича на две места. Едно в т.нар. "акредитирани обучителни практики", това са работещи практики на общопрактикуващи лекари. И другата част съответните акредитирани болнични лечебни заведения, които са под егидата на някои от медицинските университети в страната."

Това казва в интервю за БНР доц. д-р Любомир Киров, председател  на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) .

Той допълва, че няма нужда два пъти годишно да се зачисляват желаещи за специализация. Считаме, че може да бъдат зачислявани във всеки един момент, когато се появят желаещи.

От съсловната организация предлагат специализацията по обща медицина да бъде разписана в отделна глава в тази Наредба или както е било в миналото, в отделен документ, защото спецификата на провеждането е много по-различна от другите медицински специалности.

Чуйте подробности в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26