Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на потребителя – познаваме ли правата си?

Снимка: БГНЕС

Все по-често потребителите изразяват своите недоволства от закупените стоки и начина на обслужване. 15 март е Световният ден на потребителите.

Първото официално отбелязване на Деня е през 1983 година и от тогава става важна дата за потребителските организации в цял свят. У нас официално за първи път се отбелязва преди 9 години.

В Световния ден на потребителя говорим за правото на безопасност, информация, избор и това да бъдеш чут.

Чуйте какво е мнението на гражданите от анкетата в звуковия файл.  

“Важно е да отбележим, че освен права, потребителите имат и задължения. Тяхното задължение е да знаят кой е търговецът и да проучат какво може да се случи, ако нещо се обърка“, казва Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център в ефира на “Нашият ден“.

Кога могат да се обърнат хората към Европейския потребителски център?

“Необходимо е да живеят в България, без значение от каква националност са. Да са се обърнали преди това към търговеца писмено, за да има доказателство. Важно е и този търговец да съществува и да бъде в друга страна от ЕС, Исландия, Норвегия или Обединеното Кралство“, информира тя.

При онлайн пазаруването…

“Основните жалби, за които получаваме сигнали, са свързани с правото на връщане и проблем при доставката. Ако направим сравнение с първите два месеца и половина, имаме около 30% увеличение на оплакванията, свързани с правото на връщане. Това е добра възможност да върнем стока, закупена през интернет. Важното е да не сме я ползвали повече от това да я премерим. Няма как да върнем пералня, в която сме изпрали дрехите си например“, казва още тя.

“Потребителите могат да ни намерят на сайта, могат да се свържат с нас и по телефона, присъстваме и в социалните мрежи“, посочва още Спасова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

“Имам чувството, че голяма част от българите разсъждават за потребителските си права в трето лице – някой трябва ме защити, някой трябва да овладее цените, някой трябва да направи нещо… Иска ми се хората да започнат да говорят като потребители в първо лице, защото потребителите всъщност имат и голяма сила, която подценяват и това е правото на избор. Гласуваме всеки ден с портфейлите си“, казва в ефира на “Нашият ден“ Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители".

“Хората масово не вярват, че ако отидат на съд, ще спечелят делото. Не вярват също, че ако подадат жалба в институция, тя ще си свърши работата. Това води до една пасивност и свиване, до едно нарастващо недоверие, което се възпроизвежда. Трябва да си върнем увереността и оптимизма, познавам изключително много хора, които успешно са си защитили правата в съда. Там има разбира се някои проблеми,  свързани с дългите срокове или с големите разходи, но въпреки това има много хора, които успяват“, посочва още той.

Според него трябва да се научим да не си даваме лесно парите и да не се предоверяваме.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35