Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интродукция към Новогодишната нощ

В епизод 488 "Трамвай по желание" изпраща 2022-ра година с музиканта Емил Мирчев.

Той е композитор, музикален теоретик, историк на културата, педагог и теолог. Всичко това е обединено от солидна ерудиция в редица направления. В предаването музикантът разсъждава върху множеството лица на музиката – от възникването ѝ в зората на човечеството до днешни дни. Ще научите как е възникнала операта, каква е връзката на музикалното изкуство с литературата и театъра, как изглежда съвременното състояние на класическата музика.

Ерудитът е следвал в университета “Георг Аугуст” в Гьотинген музикознание (при проф. Мартин Щеелин), славистика (при проф. Райнхард Лауер) и протестантска теология – специалност "Църковна история” (при проф. Бернд Мьолер). Завършва със степен магистър и дипломна работа “Формообразуването на “Три хорала за голям орган” от Цезар Франк”. През 1985 г. на Международната трибуна на композитора в Париж е показан клавирният му цикъл “Интродукция и варианти”, през 1990 г. със същата творба участва във Фестивала на изкуствата в Брайтън. Негови произведения звучат в Канада, САЩ, Финландия, Русия, Германия, Австрия.

Емил Мирчев смята, че музикалният портрет на идващата 2023 г. може да бъде обрисуван с произведение на Й. С. Бах.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – Съюз на българските композитори
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Виктор Паунов

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

Зад " Бестиарий "  на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..

публикувано на 05.05.25 в 10:35

Памет, керамика и визия: Изложба в памет на Христо Господинов

Днес, 5 май, от 18:00 часа във Варна ще бъде открита изложба, посветена на 80-годишнината от рождението на художника Христо Господинов – Печката. Събитието ще се състои в "Галерия 33" в морския град и ще предложи на посетителите възможност да видят непоказвани досега произведения на автора, както и видеопрезентация с архивни снимки от личната..

обновено на 05.05.25 в 10:08

Родопският драматичен театър представя "Рейс" от Станислав Стратиев

Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" представя днес класическата комедия "Рейс" от Станислав Стратиев в зала "Любен Гройс" от 19 ч. Спектакълът е възстановен след дълга пауза от младия режисьор Бюрхан Керим. В ролите на обичаните персонажи влизат актьорите Димитър Димитров, Васил Читанов, Ива Караманчева, Венцислав Стоянов, Никола Орешков, Асен..

публикувано на 05.05.25 в 09:20

Седми фестивал на българската книга в Брюксел

Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..

публикувано на 04.05.25 в 11:04

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април. Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59