27-ият София филм фест започва и този път, след години на отсъствие на нови български детски филми, детското кино се завръща в програмата му. Това, както и предстоящите избори, които ни карат да призовем културата и децата да бъдат стратегическа отправна точка в политиката на тези, които искат да управляват страната, са причина в "Какво се случва" да се заговори за мястото на детското кино в общата картина на родното ни седмо изкуство.
Едва ли някой не би се съгласил с факта, че са нужни повече детски филми, в които водещи да бъдат именно децата и техните преживявания. Повече кино от деца за деца. Тези филми са не само забавление за малките, не са и само приятен начин да се прокара образователна линия, но и са начин въобще да се възпита една млада публика в любов и отношение към българското кино. Те приобщават детската публика към историите на героите, но и възрастните към света на малките.
България има утвърдена традиция в детското кино и макар тя да беше позабравена, с днешна дата се появяват нови заглавия. Като например филмите "Случаят Кюри" и "Случаят Тесла", които ще поставят и началото на детската програма на тазгодишния София филм фест.
От 18 март всяка събота до края на фестивала ще бъдат прожектирани европейски детски игрални филми.
Останалите заглавия, селектирани в "СФФ деца", са "Брат ми, роботът" на режисьора Фредерик Норгард, "Мини Златан и чичо Дарлинг" на Кристиян Ло, "Бел и Себастиан: Ново поколение" на Пиер Коре и анимацията "Титина" на норвежката режисьорка Кайса Нес.
Темата за детското кино е вечно актуална, макар и често пренебрегвана. В "Какво се случва“ режисьорът Андрей Хадживасилев, който се е посветил на детската публика и е приел за лична кауза да възроди златното българско детско кино, член е на Европейската асоциация на детския филм, а сега и селекционер на "СФФ деца", и композиторът Георги Стрезов, за когото сякаш няма ограничения, става ли въпрос за музика, все пак не един филм има ритъм и душа точно заради него, разказаха каква е значимостта на филмите, насочени към детската аудитория. Те трябва да са искрени и свежи и да провокират отношение у своите зрители. Каквото всъщност трябва да бъде и самото кино. Особено българското.
В каква стилистика е музиката в детските филми, какъв е сюжетът на "Случаят Кюри“ и "Случаят Тесла“, на които именно Андрей Хадживасилев е режисьор, кой определя тенденции в днешното кино и защо е важно да мислим за публиката, когато създаваме изкуство – чуйте от Хадживасилев и Стрезов в звуковия файл.
В него можете да се срещнете и с Мартин Паунов, детето актьор, главен герой във филмите "Случаят Кюри" и "Случаят Тесла", за да разберете кое е неговото кино и как всъщност детските филми се отразяват на децата.
"Случаят Тесла" тръгва по кината от 31 март, а след това и на турне из страната.
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...
Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов", но е позната на зрителите и от телевизионния екран. Играе и в киното. Кръстена на дядо си – най-добрия човек, когото познава, Стефания харесва името си и смята, че ѝ носи късмет. Още от..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg