Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детското кино на 27-ия София филм фест

27-ият София филм фест започва и този път, след години на отсъствие на нови български детски филми, детското кино се завръща в програмата му. Това, както и предстоящите избори, които ни карат да призовем културата и децата да бъдат стратегическа отправна точка в политиката на тези, които искат да управляват страната, са причина в "Какво се случва" да се заговори за мястото на детското кино в общата картина на родното ни седмо изкуство.

Едва ли някой не би се съгласил с факта, че са нужни повече детски филми, в които водещи да бъдат именно децата и техните преживявания. Повече кино от деца за деца. Тези филми са не само забавление за малките, не са и само приятен начин да се прокара образователна линия, но и са начин въобще да се възпита една млада публика в любов и отношение към българското кино. Те приобщават детската публика към историите на героите, но и възрастните към света на малките.

България има утвърдена традиция в детското кино и макар тя да беше позабравена, с днешна дата се появяват нови заглавия. Като например филмите "Случаят Кюри" и "Случаят Тесла", които ще поставят и началото на детската програма на тазгодишния София филм фест. 

От 18 март всяка събота до края на фестивала ще бъдат прожектирани европейски детски игрални филми.

Останалите заглавия, селектирани в "СФФ деца", са "Брат ми, роботът" на режисьора Фредерик Норгард, "Мини Златан и чичо Дарлинг" на Кристиян Ло, "Бел и Себастиан: Ново поколение" на Пиер Коре и анимацията "Титина" на норвежката режисьорка Кайса Нес.

Темата за детското кино е вечно актуална, макар и често пренебрегвана. В "Какво се случва“ режисьорът Андрей Хадживасилев, който се е посветил на детската публика и е приел за лична кауза да възроди златното българско детско кино, член е на Европейската асоциация на детския филм, а сега и селекционер на "СФФ деца", и композиторът Георги Стрезов, за когото сякаш няма ограничения, става ли въпрос за музика, все пак не един филм има ритъм и душа точно заради него, разказаха каква е  значимостта на филмите, насочени към детската аудитория. Те трябва да са искрени и свежи и да провокират отношение у своите зрители. Каквото всъщност трябва да бъде и самото кино. Особено българското.

В каква стилистика е музиката в детските филми, какъв е сюжетът на "Случаят Кюри“ и "Случаят Тесла“, на които именно Андрей Хадживасилев е режисьор, кой определя тенденции в днешното кино и защо е важно да мислим за публиката, когато създаваме изкуство – чуйте от Хадживасилев и Стрезов в звуковия файл.

В него можете да се срещнете и с Мартин Паунов, детето актьор, главен герой във филмите "Случаят Кюри" и "Случаят Тесла", за да разберете кое е неговото кино и как всъщност детските филми се отразяват на децата.

 "Случаят Тесла" тръгва по кината от 31 март, а след това и на турне из страната.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лилия Илиева разказва звездни мъжки истории в книгата "Заведи ме в теб"

Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която  е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на финала – със също тъй известна дама. Книгата е провокирана от разговора на авторката с френския писател Фредерик Бегбеде, но е посветена на баща ѝ. Александър Кадиев, Андрей Баташов, Бойко Борисов,..

публикувано на 15.05.25 в 09:30

Невъзможният живот на изкуствения интелект

Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков, професор по философия на науката в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Той я разработва в новото си изследване "Естествен и изкуствен интелект". "Ние не можем да дадем съзнание на нито една..

публикувано на 15.05.25 в 08:46

"Шанс за таланта": благотворителна вечер в подкрепа на българския талант

Фондация "Шанс за децата и природата на България " вече 15 години работи активно за откриване, развитие и подкрепа на млади таланти на възраст между 6 и 25 години. Благодарение на нейната дейност вече десетки деца и младежи имат международни отличия в областта на изкуствата, науката и новите технологии. Фондацията организира благотворителна..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14