Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

17 март: Световен ден на съня – кога имаме сънно нарушение?

Снимка: Pixabay

На днешния 17 март отбелязваме Световния ден на съня. Денят се провежда под мотото “Сънят е от съществено значение“ за здравето.

“Сънят е 1/3 от нашия живот. Той е едно огледало на нашия съзнателен живот, когато човек има проблеми в ежедневието си, обикновено има и нарушен сън. Всекидневието ни става все по-забързано, изскачат много глобални проблеми, това дава отпечатък и върху всяка една психика и подсъзнание“, казва д-р Нейко Нейков, невролог и специалист по проблемите на съня.

По думите му за сънно нарушение се говори, когато сънят се отразява на съзнателния живот през деня.

Според него сънищата имат чисто психологически ефект. Те ни създават сюжет грубо около 10-15 мин. преди да се събудим. Наличието на сънища е механизъм на съхранение на съзнанието, който се образува филогенетично.

“Сънищата са предмет на психологията, те нямат обективна изява. Те имат една много точна физиология, една цикличност, състояния на мозъка, които се редуват. Това имаме предвид  под нарушение на съня, нарушаване на самата физиология“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.

Д-р Нейков обясни още, че нарушението на съня е един от критериите за поставяне на диагнозата при депресивно състояние:

“Смята се, че всеки един от нас ще има нарушен сън и до втората декада от живота си ще има поне една безсънна нощ. Идеята е какви са оплакванията, довели до нарушение на здравето на човек, до риск и дистрес и как можем да коригираме това“.

По думите му водещото нарушения на съня е безсънието, което обаче е признак, а не диагноза. Има още обструктивна сънна апнея, която в някои страни е водещото сънно нарушение, а също и Синдромът на неспокойните крака, който се среща често.

Какви медикаменти да избираме?

“Повечето неща, които се предлагат на пазара са хранителни добавки, защото сънят се лекува със специфични медикаменти, които трябва да са под контрола на специалист.

Фитопродуктите имат своето място даже и в лечението на нарушения сън. Те обикновено са за по-леките състояния, когато пациентът е дошъл в началото. Много голяма част от тях целят успокояване на автономната нервна система“, казва още той.

Стресът…

“Стресът около нас много често води до нарушен сън и понякога леките медикаменти успяват да се справят. Когато имаме трайно нарушен сън, над един месец сънно нарушение, тогава нещата са за диагностика и за сериозно лечение. Вече имаме много по-добри и изчистени медикаменти, които могат да бъдат адекватно използвани са без опасност от пристрастяване на пациента“, посочва още специалистът.

Влияят ли атмосферните условия?

“Времето по-скоро влияе на психиката, което на съня. Мястото за сън би трябвало да е с един-два градуса по-хладно от стандартното, което обитаваме“, казва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44