Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панев, икономист: Година-две с по-голям бюджетен дефицит не е краят на света

Бюджет
Снимка: БГНЕС

Министърът на финансите Росица Велкова отрече държавата да е заплашена от фалит. В интервю за БНТ тя отхвърли коментарите, последвали огласения вчера от самата нея доклад с предупреждения за бюджетния дефицит. Всички твърдения, че това означава опасност от фалит Велкова определи като извадени от контекста.

“Г-жа Велкова направи лоша услуга и на себе си, и на министерството като първо излезе с тези много гръмки твърдения, включително на пресконференцията, която даде за журналистите, а на следващия ден трябваше да ги върне назад и това по средата на една политическа кампания“.

Това каза в интервю за БНР макроикономистът от Експертния клуб по икономика и политика Стоян Панев.

“Според мен финансовата министърка се отрече от доста крайните заключения, които можехме да намерим в този доклад – от твърденията за заема от Международния валутен фонд, с разпада на валутния борд, промяна на курса лев-евро и т.н. Тези неща, наистина изглеждаха малко не на място в това, което изтече в публичното пространство“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.

По думите му финансовата министърка обаче не се е отказала от заключението си за проблемите във фиска, които всъщност не са нови:

“Това, което го има в този доклад, беше изнесено съвсем официално от Министерството на финансите миналата година август месец и беше по-скоро прогноза, която сега изглежда е започнало да се изпълнява с намаляването на приходите от ДДС“.

Според него дискусията е била изхвърлена от експертността си, от конкретиката на проблемите на фиска и е влязла директно в сферата на политиката:

“Първо, заради много острите твърдения в дена на излизането на тази информация, включително и на пресконференцията, и тяхното връщане назад на следващия ден ни поставя в ситуация, в която имаме абсолютно политически разговор“.

Бюджетният дефицит…

“Целта е постигането на дефицит под 3%. Трябва да се борим дори за балансиран бюджет, което е нещо важно и е хубаво да се прави всяка година, но очевидно е трудно в години, в които имаме висока инфлация. Защото основният начин, по който нашата държава подпомага гражданите си по време на инфлационен период е чрез увеличаване на доходите“, посочва още експертът.

Според него, който и да прави бюджета е поставен пред един много тежък избор - да остави пенсионерите да обеднеят с около 20% за една година или да ги компенсира с увеличение на пенсиите, но това да доведе бюджета до по-голям дефицит.

Аз съм противник на дефицитите, но да има една-две години по-голям дефицит не е краят на света и със сигурност няма да доведе до търсене на заеми от МВФ.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53