Пролетното равноденствие тази година ще се случи днес, точно в 23:24 часа българско време, когато настъпва астрономическата пролет.
Слънцето при своето видимо движение по еклиптиката ще пресече равнината на екватора в пролетната равноденствена точка и от южната небесна полусфера ще премине в северната.
Според Григорианския календар по определен начин се редуват обикновени години от 365 дни с високосни от 366 дни, в които допълнителния 29 февруари компенсира натрупаната разлика. Това е направено за удобство, но е и причина датата на пролетното равноденствие да е различна всяка година. Тя варира между датите – 20, 21-ви и 22-ри март за Северното полукълбо. Календарната дата зависи от това колко години са минало от последната високосна година.
“Честит последен ден на зимата, която не се състоя“, каза в ефира на “Нашият ден“ Галина Герасимова, режисьор и управител на издателство “Бяло братство“.
По нейните думи това са дни, в които в древността повечето религиите са започвали годината или в зимното слънцестоене, когато се ражда светлината, или в пролетното, когато тя побеждава тъмнината.
Тя обяснява още, че природният ритъм е този, в който човечеството съществува.
В “Нашият ден“ Герасимова посочва също, че според учението Петър Дънов сега настъпва духовната Нова година:
“Учителят разделя годината на три аспекта – физическа Нова година на 1 януари, духовна на 22 март, който е условно приет ден, и 19-и август, когато е Божествената Нова година“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg