Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 март – Международен ден на приказката

Какво е да откриеш приказка?

Снимка: ThinkStock/Guliver

20 март се отбелязва като Ден на приказката от 90-те години на миналия век. Възниква в Швеция като “Ден на разказвачите на приказки“, но постепенно се разпространява и става по-известен като “Международен ден на приказката“.

Всеки делнична сутрин, малко преди седем часа, в рубриката “Ранобудно петленце“ по програма “Христо Ботев“ на БНР звучат произведения от българската и световната класика, както и от съвременни автори, пишещи за деца.

Ани Маринова е редактор в рубриката. Тя споделя в ефира на “Нашият ден“, че най-често я изкушават книжните поредици, от които идват материалите за “Ранобудно петленце“. Тя припомня в предаването за поредицата “Приказки от цял свят“ от издателство “Народна младеж“, която започва да излиза 1957 г. и продължава до 1986 г. Това са 50 книги, превеждани от страхотни приказни сборници.

Това, с което се занимава в момента Ани Маринова, е да открива приказки, които колегите преди нея не са  забелязали в тези стари сборници.

Според нея ценното в старите книги е, че те са превеждани от много качествени селекции. “Африканските приказки и легенди“ например са в превод на Горанка Попова, която е избрала за тази книга три сборника.

Кои книги с приказки припомня още Ани Маринова в “Нашият ден“ – чуйте от пълния разговор в звуковия файл. Във файла можете да чуете още и записи от Златния фонд на БНР с части от приказки, звучали някога в ефира на обществената медия. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35