По случай Европейския ден на ранната музика, който от 2013 г. се отбелязва на 21 март, в предаването "Музика хисторика" представяме запис на операта "Дидона и Еней" от Хенри Пърсел, предоставен от Европейския съюз за радио и телевизия. Постановката е от фестивала Би Би Си Промс в Лондон и в главните роли влизат мецосопраното Алис Кут – Дидона, баритонът Джеймс Нюби – Еней, сопраното Джема Съмърфийлд – Белинда, и мецосопраното Мадлин Шоу – Магьосницата. На солистите партнира ансамбъл La Nuova Musica с ръководител Дейвид Бейтс.
Операта на Пърсел, която разказва трагичната любовна история между царицата на Картаген Дидона и избягалия от Троя Еней, е представена за първи път в момичешки пансион в Челси, като се смята, че липсата на прекалено мелизматични арии се дължи именно на неопитността на учениците, за които композиторът създава творбата. Въпреки това обаче тя предоставя множество интерпретационни възможности. Ето какво споделя Дейвид Бейтс по въпроса за изпълнителската практика на тази музика: "Още откакто основах състава La Nuova Musica преди доста време, за мен беше голяма мечта да работим с певци и да намерим най-добрия начин да им акомпанираме. Роял Албърт Хол не е малка зала и затова реших, че е важно да имаме точно определени цветове за континуото, така че да обрисуваме всеки един от героите. За Дидона избрах обои и арфи. На Белинда често акомпанират китари и клавесин, а на Еней – теорби, орган и контрабас. По този начин се опитвам да пресъздам героите чрез инструментите, които свирят континуо по време на речитативите им".
Този вторник (21 март от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" отбелязваме Европейския ден на ранната музика със записа на операта "Дидона и Еней" от Хенри Пърсел, осъществен в Роял Алберт Хол на 19 юли 2022 г.
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg