Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само 10% от всички общини в България развиват местни младежки стратегии

Национален младежки форум
Снимка: nmf.bg

Какви са условията в България за укрепване на младежките политики и структурите на местно ниво. Как да разберем мнението, нуждите и проблемите на младите хора, за да  се приложи правилна местна младежка стратегия? Какви са новите процедури за водене на успешна младежка политика?

Отговор на тези въпроси в "Нашият ден" дават д-р Лилия Еленкова и Стефан Георгиев, които са и автори на новия "Наръчник за местна младежка политика“.

"Идеята е да се създадат предпоставки  за малко по-пълноценно и ефективно участие на младите хора, тогава когато става въпрос за формиране на младежки политики на местно ниво. Този наръчник се явява едно помагало, което е и в контекста на ЕС по въпросите на младежта“, казва Стефан Георгиев.

Той допълва, че целта на наръчника е да вдъхнови и засили диалога между общините и институциите на местно ниво и младежите, чрез двустранни консултации в учредени и установени структури и актуални местни младежки стратегии. Само 10% от всички общини в България имат такива стратегии.

Водещият на „Нашият ден“ Божидар Александров и д-р Лилия Еленкова
"Младежката политика е предизвикателна политика. Първо, защото ние я определяме като хоризонтална, което означава, че минава през множество сектори. Но тя си има свое специфично поле“, посочва д-р Лилия Еленкова. 

Тя коментира, че младежката политика е самостоятелна и тя се занимава с младежки организации, младежки активности и инициативи. Но същевременно с това работи в ясен координационен механизъм с всички министерства или в случая на общините с всички структури на местната власт.

От 265 общини в страната, едва 23 имат създадени местни младежки стратегии, а едва в три те са актуални в настоящия момент. 

Наръчникът представя историята на първите общински консултативни младежки съвети в България, които са във Варна и в Перник , както и различни инструменти за разработване на общински стратегии и програма за младежта.

"Имаме нужда от осмисляне на младежката политика като отделен сектор, който може да има своя автономия и който задължително трябва да се случва в диалог и във взаимодействие с младите хора, младежките организации и тези, които работят с млади хора“, твърди Стефан Георгиев.

Нужна е координирана посока на действие и развитие, която да включва младите хора, защото е много важно, когато се планира и реализира една такава политика, допълва експертът. 

Чуйте целия разговор с д-р Лилия Еленкова и Стефан Георгиев. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05