Какви са условията в България за укрепване на младежките политики и структурите на местно ниво. Как да разберем мнението, нуждите и проблемите на младите хора, за да се приложи правилна местна младежка стратегия? Какви са новите процедури за водене на успешна младежка политика?
Отговор на тези въпроси в "Нашият ден" дават д-р Лилия Еленкова и Стефан Георгиев, които са и автори на новия "Наръчник за местна младежка политика“.
"Идеята е да се създадат предпоставки за малко по-пълноценно и ефективно участие на младите хора, тогава когато става въпрос за формиране на младежки политики на местно ниво. Този наръчник се явява едно помагало, което е и в контекста на ЕС по въпросите на младежта“, казва Стефан Георгиев.
Той допълва, че целта на наръчника е да вдъхнови и засили диалога между общините и институциите на местно ниво и младежите, чрез двустранни консултации в учредени и установени структури и актуални местни младежки стратегии. Само 10% от всички общини в България имат такива стратегии.
"Младежката политика е предизвикателна политика. Първо, защото ние я определяме като хоризонтална, което означава, че минава през множество сектори. Но тя си има свое специфично поле“, посочва д-р Лилия Еленкова.
Тя коментира, че младежката политика е самостоятелна и тя се занимава с младежки организации, младежки активности и инициативи. Но същевременно с това работи в ясен координационен механизъм с всички министерства или в случая на общините с всички структури на местната власт.
От 265 общини в страната, едва 23 имат създадени местни младежки стратегии, а едва в три те са актуални в настоящия момент.
Наръчникът представя историята на първите общински консултативни младежки съвети в България, които са във Варна и в Перник , както и различни инструменти за разработване на общински стратегии и програма за младежта.
"Имаме нужда от осмисляне на младежката политика като отделен сектор, който може да има своя автономия и който задължително трябва да се случва в диалог и във взаимодействие с младите хора, младежките организации и тези, които работят с млади хора“, твърди Стефан Георгиев.
Нужна е координирана посока на действие и развитие, която да включва младите хора, защото е много важно, когато се планира и реализира една такава политика, допълва експертът.
Чуйте целия разговор с д-р Лилия Еленкова и Стефан Георгиев.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg