Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Георги Желязков:

Добрич е първата област с мобилни екипи за пациенти от отдалечени райони

МБАЛ-Добрич
Снимка: Мая Щърбанова

Екипи на МБАЛ - Добрич ще посещават труднодостъпните и отдалечени населени места в областта, в които гражданите нямат бърз достъп до медицинска помощ. Това ще се случва редовно след координация със съответните кметове, които ще имат за задача предварително да информират населението за създадената организация. Това обяви министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев след среща с кметовете на общините в област Добрич. 

Добрич е първата област, в която стартира инициативата за прегледи от мобилни лекарски екипи, в контекста на приетите промени в Закона за лечебните заведения, чрез които се дава правна възможност областните болници да получават допълнително финансиране от държавния бюджет на основание конкретни критерии.

"Специалистите ще бъдат с насоченост вътрешни болести. Както знаете, отдалечените населени места са с преобладаващо възрастно население. Това определя и патологията на заболяванията да бъде с естество вътрешни заболявания, като това основно ще бъдат с профили кардиология, ендокринология, нефрология, хирургия за пациенти, които имат нужда, и онкология."

Това казва в интервю за БНР с д-р Георги Желязков, директор на МБАЛ - Добрич. 

Той допълва, че екипи на болницата планират да посетят между 8 и 12 населени места през следващия месец. 

Според д-р Желязков модерният начин на комуникация в здравните услуги в световен мащаб е именно телемедицината, а именно за труднодостъпни населени места и погранични зони. Това означава възможността за комуникация чрез видеонаблюдение. Такъв проект започна в област Бургас успешно с над 1500 поста. Това дава възможност на пациентите от отдалечените места да могат да направят навременна консултация с профилиран специалист и при необходимост да се потърси и физическа помощ от съответния лекар.

 Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26