Актьорите Мария Стефанова и Георги Къркеланов са Реджина и Алфредо – властна майка и вече порасналият ѝ син, които се срещат в драматичен сблъсък в "Кралицата майка".
"Майка и син е проблемът – майката, която оказва силния натиск върху детето, което иска да формира в такъв калъп, какъвто тя иска. А детето носи своята друга чувствителност, други неща го вълнуват", разказа Мария Стефанова по повод премиерата в Театър "Българска армия".
Постановката е на Стефан Спасов, на когото дължим завръщането на сцена, след дълго отсъствие, на една от най-големите актриси в българския театър.
Преди пет години, по покана на режисьора, Мария Стефанова се завърна в Народния театър, за да участва в спектакъла "Три високи жени". Изпълнението ѝ се радва на огромен успех и ѝ донесе награда "Аскеер 2018", след което идват още забележителни роли – в "Облог", в "Моята скъпа лейди", в "Нова земя".
"С Мария Стефанова имах възможността да участвам в един уникален репетиционен период. Мисля, че това е най-висшата школа, която мога да получа като актьор и като колега", сподели Георги Къркеланов за съвместната им работа в "Кралицата майка".
Двамата обичани актьори можете да гледате на 22 март на камерната сцена "Миракъл" в Театър "Българска армия".
А на 27 март, в Световния ден на театъра, Мария Стефанова ще получи специалната награда "Икар" за чест и достойнство, която се присъжда от Съюза на артистите в България.
"Благодаря на колегите, които ми я дават, за мен това е много висока награда!
В театъра трябва достойно да понесеш и успех, и неуспех. Да се научиш, когато много те хвалят – да мълчиш. Когато те хвалят незаслужено – пак да мълчиш. И да знаеш, че си го получил незаслужено. Ако знаеш, че го получаваш незаслужено, това вече е урок. Тогава ти вече стъпваш по-високо.
Театърът е приказката за живота. Трябва да си пазим театъра. Защото, ако го няма театърът, където да изживеете това, което искате да изживеете, а все още не сте, няма да го изживеете никога, може би.
Пречистване. Облагородяване. Оросяване на нервната система с радостни неща. Абе, пролетен дъжд, красив си е хубавият театър!"
В звуковия файл можете да чуете целия разговор с Мария Стефанова и с Георги Къркеланов.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg