Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Висока летва ли е отглеждането на дете с мастоцитоза?

Снимка: Ани Петрова

Колко сериозно изпитание е отглеждането на дете с мастоцитоза? Под термина „мастоцитоза” се разбира увреждане на системите на кръвта, при което се натрупват прекомерни количества мастоцити. Излишъкът от тези клетки води до задръстване на вътрешните органи с мастоцити, увреждане на кожата, отключване на остри възпалителни реакции с отделяне на възпалителни медиатори.

В ефира на “Нашият ден“ лекоатлетката Желка Христова споделя в за грижите, които са необходими, за отглеждането на такова дете и за радостта, която то самото носи.

“Един от най-големите проблеми, които имаме е с неговото хранене. Той не може да яде всякакви храни, те трябва да са пресни и скоро приготвени. Той може да яде съвсем малко неща. Трябва да го пазим от много неща – прекалено горещо и прекалено студено, изкуствени материи на дрехи, домашен прах, ужилвания от насекоми.

Другият проблем, за който сподели Христова в предаването е, че заради обривите по кожата, който се проявява вследствие на състоянието, той има проблем с възприемането му от деца и родители, които се притесняват от вида му, мислейки, че е нещо заразно.

Извън изброените проблеми момченцето е много жизнерадостно и пълно с енергия, а също и много добре развито за своите три години, споделя още Желка Христова в интервю за БНР.  

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45