Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Съединение" – авторски проект на Калина Терзиева

"Съединение" е авторски проект на мултидисциплинарния артист Калина Терзиева. Той включва работилница за експерименти с художествени материали “Махало”, реализирана с ученици от СУУУС Проф. Д-р Дечо Денев, като извънкласно занимание, както и “Рисуване на живо”, пърформанс с участието на публиката.

Проектът цели да експериментира с художествени материали през призмата на социалната ангажираност, като осъществява разширяване, смесване на публики, развитие на въображението и свободно изразяване в среда.

"В проекта си поставям сложната задача да осмисля присъствието си, в качеството си на артист, в района на квартала, в който живея и творя през последните няколко години. Реших това да се случи чрез редица художествени актове – като рисуване на живо пред и сред обичайните лица, работилница за деца в съседното ми училище, непринудена среща с работници на улицата.

Инициативата започва с предишен мой проект “Линии на живот”, който се разви многопластово и след изява “в градинката с беседката” на ул. "Боянски възход" ме отведе дори до Черни връх, където също реализирах още една от “големите си рисунки”. 

През последните години аз рисувам в голям формат пред публика, продължение на практиката ми да правя рисунки, надхвърлящи моя ръст, в които използвам, рисувам с двете си ръце и както казвам, “има достатъчно място да се разгърне движението на ръката и мисълта ми”. Проектите ми до известна степен се допълват или може би затвърждават един друг.
Напоследък използвам създадените от мен произведения като поле за комуникация със зрителя. За мен изкуството се е превърнало в твърде елитарно занимание, от което дори може да се каже, че “полза” имат само самите му създатели и кръг от преки участници и се е отдалечило от смисъла си на част от ежедневния живот на всеки един. То не достига разбираемо до публиката, а това, което достига като шлифован продукт, остава неразбрано, което, по моему, уви, го прави излишно. 

Това бих казала на концептуално ниво и също бих допълнила, че за мен е една от причините твърде лесно се подменят ценностите на масата, от която обаче никой не бива да забравя, че също е част. Лишавайки публиката от артистични продукти, колективното съзнание се моделира в полза на комерсиално ориентирани такива."

Калина Терзиева (р. 1984) работи мултидисциплинарно. Последните години се развива предимно в сферата на съвременната рисунка и пърформанса. Нейни проекти включват фотография, видео, автор е на инсталации, ситуационно и концептуално изкуство. Калина Терзиева завършва „Сценичен и екранен дизаин“ в НАТФИЗ "Кр. Сарафов", по-късно учи за кратко „Изящни изкуства“ в Амстердам и се връща в България. 

Работила е като артдиректор в теливизионни продукции, също в сферата на киното и театъра; обособяване на пространства на открито, артинсталация в голям мащаб в интериори към частни събития и др. В собствени проекти реализира редица групови и самостоятелни изложби и участия.

Част от нейния почерк са изяви в неформална среда и нестандартни пространства. Търси допирни точки между различни социални групи и сфери на живота през призмата на изкуството. Нейни творби са притежание на Софийска градска художествена галерия и Градската художествена галерия в Благоевград, както и на частни лица. 

Проектът “Съединение” се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд Култура, програма "Творчески стипендии" 22 и в сътрудничество със СО район Витоша.

Снимки и видео – Калина Терзиева


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Силвия Попова в Художествената галерия в Казанлък

В пространството на Художествената галерия в Казанлък живописните творби на Силвия Попова се вият и създават усещане за захвърлени змийски кожи. В съчетание с камъните, те създават у зрителя – по наименованието на експозицията – "Области от особен интерес".  Разположени са сред платната по стените и ето как кураторката Весела Ножарова обяснява..

публикувано на 24.07.25 в 17:59

Брут арт изложба на Христина Попова

"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов - 1928" от 17 часа. Преди това от 15 часа ще се проведе керамично ателие, а от 18 часа започват литературно четене на сцена Кервансарай "Калето". В него ще участват Албена Макарова, Борислав..

публикувано на 24.07.25 в 17:27

Една любов с костенурки

В литературния салон на "Хумор и сатира" отново ще стане дума за любов! Любовта към света около нас, към ближния, пък бил той и костенурка, към Прекрасната дама, която може да е госпожата от долния етаж.  Любовта, която се бори, която преодолява препятствия и която побеждава!  Актьорите Добриела Попова и Иван Петрушинов ни пренасят в динамичния..

публикувано на 24.07.25 в 16:50
Анна Петрова, Емил Янев и Ани Михайлова

Червило

В епизод 599 "Трамвай по желание" среща своята публика с популярните актриси Анна Петрова и Ани Михайлова. Най-новият проект на Анна е спектакълът "Луксозен мъж за ежедневна употреба" – нова българска комедия написана специално за актрисите Ани Михайлова, Боряна Павлова и Анна Петрова. Какво очакваме от един луксозен мъж? Лабиринт от..

публикувано на 24.07.25 в 16:05
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07