Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Сингапур за 3.50 лева можеш да се нахраниш донасита

4
Снимка: Мартин Кърнолски

Сладкодумникът Мартин Кърнолски в миналото издание на "Покана за пътуване" ни пренесе в Сингапур, където е живял повече от осем години. Тогава той разкри непознати детайли от битието на азиатския град-държава. Например, че там камери дебнат на всяка крачка, пенсия е непознато понятие, а наказанието за шофьорите, заловени да карат с алкохол в кръвта, е бой с пръчки на голо. Продължението на разговора е далеч по-питателно. Точно като за рубриката ни "Пътеводител на гастрономическия стопаджия".

Оказва се, че освен вкусно в Сингапур храната е и доста евтина – за 3.50 лева човек може да се нахрани до насита с местни гозби.

От храната неусетно с Мартин Кърнолски преминахме към връзките наемодател-наемател. Сложни са ѝ трудово-правните отношения с домашните помощници в Сингапур, където също има специфични особености. Оказва се, че ако се хванете като домашна помощничка там, рискувате да попаднете в нелека ситуация. Дори и високотехнологичен рай като Сингапур не е лесен за преглъщане, стана ясно от разговора с Мартин Кърнолски, който е живял там дълги години и дори е основал българско училище в азиатския град-държава.

Повече – чуйте в звуковия файл.


Снимки: Мартин Кърнолски

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50
Д-р Фани Цуракова

Когато си пожелаваме "бъди здрав"

При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..

публикувано на 07.01.25 в 11:38
Йордан Георгиев и Цвета Николова в студиото на програма „Христо Ботев“

Йордан Георгиев на Богоявление

"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми.   И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си  и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..

публикувано на 07.01.25 в 09:55

Чудото шоколад – Епизод пет: Дегустации и шокиращи шоколадови вкусове

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 02.01.25 в 17:10