Мимовете са особена категория хора, някак вървят напред и ни сочат без много крясъци или в пълна тишина това, което се опитваме да открием – щастието, истината, сълзата и радостта. За пантомимата като достижение на човечеството в "Terra култура“ разказва един от прочутите български мимове Александър Илиев – режисьор и преподавател в НАТФИЗ и в Карнеги Мелън, САЩ.
"Пантомимата е език без думи, език на тялото, при който с минимум жест се достига до максимално съдържание“, споделя той.
И допълва, че мимовете са били използвани като преводачи в Древния Рим. А сега използваме пантомимата за това да кажем нещо кратко, ясно и то да бъде истина.
"Пантомимата е важна за българите, защото във всички ритуални обреди тя участва. Като се започне от най-старите – нестинарството и кукерите“, посочва Александър Илиев.
Изкуството на тишината се основава на три важни неща – действие, отношение и образи. Пантомимата е като вселенски език и тя попада в групата на т.нар. “ограничени” изкуства, подобно на балета, защото предумишлено се лишава от комуникативните възможности на словото, за да разгледа човека и човешките взаимоотношения от свой специфичен ъгъл и художествена позиция.
"Всяко едно изкуство е важно в определен период от време, а в друг период то отива на по-заден план. В момента музиката изключително се налага като важно изкуство и нещата, които са свързани с образи“, посочва мимът.
За "театъра на движението“ няма цензура. Мимът може да каже всичко, защото такъв е неговият герой.
"Всеки ден ти трябва да си пред огледалото или в празната зала и да работиш срещу твоя мързел. Това е много трудно и за това мимовете са бутикова професия“, казва още Александър Илиев.
Най-великият майстор на пантомимата в света е Марсел Марсо. През 1947 г. измисля своя безсмъртен Бип – своеобразния съвременен Пиеро, който се превръща в запазената му марка и в неговото второ “аз”. Бип е клоунът с тъжно бяло лице и е трогателен образ на доверчив човек, обичащ хората и живота, на когото невинаги му върви.
Няколко българи са имали щастието да се учат от Марсел Марсо. Един от тях е Герасим Дишлиев – ученик на световноизвестния френски мим, бил е негов асистент и преподавател в школата му.
Радиопантомима"Представяме си, че сега Марсел Марсо е жив и здрав и играе своя прочут етюд "Раждане, живот, смърт". За 45 секунди той изигра живота на човек от раждането до смъртта. Затова казваха, че и пантомимата, и Марсел Марсо са най-късите разстояние между две точки“, допълва Александър Илиев.
В края на разговора виртуозният мим Александър Илиев за 45 секунди се превъплъщава в коментатор на мач, който гледа пантомима и коментира това, което вижда на сцената.
Пожеланието
"Ходете на театър, там всичко е 3D. Гледайте и пантомима, защото там всичко е 4D, защото зад думите има неясни образи, несигурни обещания", посочва мимът.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
"Сега ми трябва глътка светлина" – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла . Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен..
В Международния ден на детската книга поглеждаме и към българските автори на детски книжки. Избрах да ви срещна с Генка Богданова от Ямбол . Тя е автор на 12 книги за деца и близо 20 за възрастни . Започва да пише детски книги, когато се ражда внучката ѝ Аделина, и някак съвсем естествено книгите ѝ достигат и до други малки читатели. Днес..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg