Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Арт позитив" – да влезеш в "обувките" на природата

| обновено на 29.03.23 в 09:49

В галерия "Капана" към Градската художествена галерия в Пловдив се представя една винаги очаквана с интерес експозиция – 16-о издание на проекта за съвременно изкуство "Арт позитив". Темата на този проект е посветена на проблемите на екологията, връзката човек – природа, въобще ЕКО проблематиката в изкуството на съвременните артисти. 


Сега експозицията включва произведения на 29 български и чуждестранни художници, изразили чрез живопис, графика, скулптура, обекти, инсталации и видеоарт тази тематика. Това са артисти, предимно свързани с града Пловдив, с неговата атмосфера и отношение към човека в природата и нейното съхраняване.


Много от участниците от дълго време се вълнуват от тази проблематика – като Ива Вачева, Емил Миразчиев,  Саркисян, Явор Костадинов, Севдалина Кочевска и др.

Проектът по принцип се осъществява от сдружение "Изкуство днес", с подкрепата на Община Пловдив и Гьоте институт.


Художникът Емил Миразчиев, един от организаторите на изложбата "Арт позитив", също участник в проекта, представя атрактивно изложбата.

Чуйте от звуковия файл.

Снимките са предоставени от Емил Миразчиев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15
Плакат на Стефан Десподов-Деспо

Театралният плакат Е картина

"Картина ли е театралният плакат?" * поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..

публикувано на 04.04.25 в 13:12