"Сега повече от всякога виждам какво съм постигнал, пропуснал или пропилял“, заявява Иван Теофилов в края на книгата "За радостта и езика". В нея той разговаря в писма с Георги Господинов. А в заключението добавя: "Остава ми надеждата, вярата в преосмислянето, преимуществото на доброто, на което съдбовно му е отсъдено да надделява…"
Нейната необичайна форма, която не е анкета или интервю, а писмовен "разговор, припомняне и споделяне“, по думите на Георги Господинов, започва по време на пандемията в края на януари 2021 г. и завършва по време на война и "в един още по-луд свят". Две години писмата и бележките, обсъждането прелитат по мрежата, за да се получи този разказ от езикови картини, преизпълнени с живот.
В деня на премиерата Иван Теофилов навърши 92 години.
За създаването на книгата разказаха и двамата, а композиторът Кирил Дончев изпя свои песни по текст на Теофилов от две постановки на Леон Даниел в съпровод на Антони Дончев – "Сизиф и смъртта" и "На приказки при Карел Чапек".
Чуйте репортаж от събитието с участието на Георги Господинов, Иван Теофилов и Кирил Дончев с песен от спектакъла "На приказки при Карел Чапек".
Снимки – Фондация "Комунитас"
Има спектакли, които ти засядат като бучка в гърлото и се чудиш откъде ти е дошло. А в същото време много добре знаеш, защото ти говорят или за нещо до болка познато, към което никога повече не искаш, а и нямаш сили да се завърнеш, или за нещо, за което само си слушал и изпитваш ужас, че може да те сполети. Да се превърне в новата ти реалност...
Унгарският писател Роберт Хас (1964) е роден във Войводина, но по време на войната в Югославия се премества в Сегед. Издал е над десет книги, но най-известна е поредицата му за полицейския детектив Марцел Фабиан. След като излиза първият роман "Тринайсетте дни на полицейския детектив Марцел Фабиан" през 2017 година той става изключително популярен...
Каквото и да прави човек, не може да избяга от себе си, но и от любовта. Тя е навсякъде и във всичко. Особено ако погледнем към афиша на 31-вото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" , което вълнува и занимава с въпросите на сърцето. Фестивалът поведе зрителите по пътищата на любовта още със спектакъла, с който постави..
След спектакъла "Коприна", който Пловдивският театър вече представи с голям успех на тазгодишната Театрална олимпиада в Унгария, българското участие в престижния форум продължава на 10 юни с още едно представление – "Балкански синдром" на Драматичния театър "Сава Огнянов" в Русе. Спектакълът е в програмата на Дунавския театрален фестивал ("Danube..
Домът на киното няма да спира работа, което е добрата новина. В седмицата от 10 до 17 юни там ще могат да се гледат късометражни филми, част от фестивала IN THE PALACE/ В ДВОРЦА. Документални, игрални, анимационни и експериментални филми ще бъдат показани не само на софийската публика. Прожекции ще има в пет града в България – пред Двореца на..
През последните 30 години броят на медицинските сестри е намалял драстично. От 53 810 през 1990 г. на 28 816 през 2021 г. Липсата на достатъчно..
След близо 14 часа Пленумът на ВСС (Висш съдебен съвет) сложи пауза на заседанието си вчера, на което обсъждаше искането за отстраняване на главния..
Финалният концерт за сезон 2022/23 година на Симфоничния оркестър на Националното радио под ръководството на главния диригент Марк Кадин предлага..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg