Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Тийноватор” учи младежите да реализират идеите си на практика

За ролята на менторството в образователния процес и какво е нужно на младия предприемач, за да намери правилна среда за реализация, в “Нашият ден“ темата коментират Зорница Миткова, управляващ директор на менторската платформа "Тийноватор" и Емил Стойновски, ментор.

"На първо място, "Тийноватор" е една програма, която отваря хоризонтите на учениците за бъдещето. За това, което съществува, и за възможностите след училище. Неслучайно сме се насочили към 10-и и 11-и клас, като фокус група, с която работим, в училища с всякакъв профил“, казва Зорница Миткова.

Стартъп платформата "Тийноватор" вече пет години развива успешно своите стъпки и дава възможност за двустранна колаборация между гимназисти и предприемачи от различни сфери на икономиката, които влизат в ролята на техни ментори. Форматът е базиран на практическо прилагане на успешни практики от Станфордския университет. Организират се и посещения на офиси на реализирани компании. Фокусът на програмата е стимулирането на творческото мислене и увереността в собствените възможности. Младежите се обучават как да развиват креативно мислене и да използват инструментите на предприемачеството.

Зорница Миткова

Според Зорница Миткова менторството е много голяма ценност за обществото, защото се предава ценен опит и се поддържа тази връзка между поколения. Платформата е мост между български бизнес, стартъп екосистемата, която става все по-обхватна в България и преприемачеството.

Програмата "Тийноватор" свързва екипи от 10 ученици (в 10-и и 11-и клас) с по двама ментори предприемачи, които в продължение на девет месеца им помагат да развиват меките си умения, като работа в екип, адаптивност, презентиране, управление на времето, както и да стартират собствен бизнес.

Платформата е базирана на учене през практика и е фокусиран върху стимулиране на креативното мислене на учениците. В края на учебната година екипите представят първите си стартъп компании пред жури от инвеститори и това е техният старт в света на бизнеса.

Тази година има 40 клуба, които обединяват 650 ученици, които се записаха през есента на миналата година, като 570 ще достигнат до финалното състезание. 80 ментори работя с тези ученици.

Срещите между менторите и учениците са ежеседмични, в продължение на една учебна година, и се движат по специално разработена програма от теми. 

Емил СтойновскиЕдин от 80-те ментори на програмата е Емил Стойновски. Той доказва чрез собствения си опит,  че когато търсиш реализация на идеята си винаги води до добри резултати. Менторите са с най-разнообразна експертиза, те представляват една общност, до която учениците постоянно имат достъп.

"Когато разбрах за програмата, реално се върнах в моите тийнейджърски години. Когато бях на 16 години, започнах да работя и реално първият ми работодател беше моят първи ментор. От тогава съм сменил доста ментори и проактивно съм търсил такива, защото знам колко е полезно това“, казва Емил Стойновски.

Той допълва, че възможността да предава своите умения и знания на по-младите го е провокирала да стане част от платформата.

"Креативността е да можеш да анализираш нещо, което се е случило и всеки път за го правиш по-добре и да насочваш резултата там където желаеш“, допълва Емил Стойновски.

Целта на стартъп платформата "Тийноватор" е да достигне до 1200 ученици в около 50 български града през следващата година. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 
Снимки: "Тийноватор"
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07