Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката от ръкописа на мадам Теобон изпълнява Кристоф Русе

През последната година френският клавесинист и диригент Кристоф Русе издаде три компактдиска, като сред тях има един, посветен на операта "Ацис и Галатея" от Люли, и един с най-известните арии от репертоара на Полин Виардо. Но може би най-любопитният от тях се оказва солистичния му проект, в който клавесинистът представя музиката, поместена в ръкописа, който някога е принадлежал на мадам Лиди Тeобон.

Тя е била сред придворните дами на кралица Мария Тереза, преди да стане любовница на Луи XIV, като тяхната авантюра трае две години. През 1673 Тeобон е изгонена от двора и тя се сближава с графинята на Орлеан, която е женена за брата на краля. Двете дами стават близки приятелки и изследователите намират в писмата на графинята споменавания на Лиди Теобон, но никъде не е отбелязано тя да е имала интерес към музиката или клавесина. Въпреки това обаче като дама от висшето общество със сигурност е имала достъп до най-добрите учители по музика, като може би самите преподаватели са вписвали произведенията.

Кристоф Русе се сдобива с източника през 2004 г., когато го купува в Ebay от колекционер, който очевидно не е бил наясно с какво разполага. Русе, който е и активен музиколог, веднага разпознава, че източникът не е от XVIII век, както се е смятало дотогава, а от XVII. А в момента, в който отваря ръкописа, попада на още по-голяма находка – значително количество уникални пиеси, които до този момент не са открити другаде, като сред тях има и 7 безмензурни прелюда.

Този вторник (28 март от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" може да слушате записи, част от последния солистичен албум на Кристоф Русе, на музика от Жан-Батист Люли, Жан-Анри д’Англебер и анонимни композитори.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30

Музиката на "Молец", която носи усещане за свобода

Един мъдър човек каза, че откакто се е появило радиото, самотата вече не била същата. А какво да кажем за музиката в такъв случай?! Какъв разговор само водим с нея, без дума да кажем. Когато душата има нужда да замълчи и търси друга душа, музиката говори като за двама. Когато живееш между невъзможности, музиката ти показва пътя. Разкрива ти..

публикувано на 16.04.24 в 08:05